Trwa ładowanie...

Zobaczcie unikatowe wyposażenie zakrystii św. Anny

W całej Polsce znane są tylko dwa przykłady tak oryginalnego wyposażenia zakrystii
Share
Zobaczcie unikatowe wyposażenie zakrystii św. Anny
d1sxzuz

W zakrystii kościoła akademickiego św. Anny w Warszawie zachowało się unikatowe XVIII-wieczne wyposażenie, czyli dwa kredensy z nadstawkami oraz boazeria. Teraz meble idą do konserwacji, którą miasto dofinansuje kwotą 70 tys. zł (co stanowi 87% kwoty ogólnej). My zaś publikujemy zdjęcia tych cennych przedmiotów. W całej Polsce znane są tylko dwa przykłady tak oryginalnego wyposażenia zakrystii.

Kredensy wykonane z drewna sosnowego, mają budowę skrzyniową i są dekorowane intarsją wykonaną z dębu, mahoniu, sosny, orzecha oraz sykomory. Wymiary obiektów są imponujące, wysokość 120 cm, długość ponad 5 i ponad 3 m. Kredensy wyposażone zostały w przepięknie zdobione szuflady, wkomponowane w giętą linię mebla. Całości wyposażenia dopełnia, podobnie zdobiona boazeria oraz portal wejściowy do zakrystii. Przed konserwacją kredensy były cały czas używane zgodnie z przeznaczeniem, przechowywano w nich szaty i przedmioty niezbędne do odprawiania liturgii.

Na terenie Polski znane są jedynie dwa przykłady tak oryginalnego, wykonanego przez zapewne krakowski warsztat, wyposażenia zakrystii, jednym z nich jest warszawski kościół św. Anny.* W skali kraju, a nade wszystko w stolicy, wyposażenie to stanowi niezwykle oryginalny i ważny dla historii polskiego meblarstwa, przykład.*

d1sxzuz

Podziel się opinią

Share
d1sxzuz
d1sxzuz