Trwa ładowanie...

Zwiedź Skaryszew i Cmentarz Bródnowski (spacery)

Dwie wycieczki po prawobrzeżnej Warszawie

Zwiedź Skaryszew i Cmentarz Bródnowski (spacery)
dezciug
dezciug

W najbliższy weekend Praska Ferajna zaprasza na dwie wycieczki po prawobrzeżnej części Warszawy. W sobotę, 14 czerwca, odbędzie się spacer "Skaryszew - trochę z Pragi, a trochę z Kamionka". Była to osada prawobrzeżnej Warszawy, położona kiedyś między Okrzei i Ząbkowską od północy, a Lubelską od południa. Zapomniana, choć prawa miejskie uzyskała wcześniej niż Praga.

Jakie były jej dzieje, skąd wzięła się jej nazwa? Gdzie był jej ratusz, a gdzie rynki, gdzie kościół parafialny, a gdzie cmentarz? Które z tych miejsc jesteśmy teraz w stanie wskazać, a których pamięć zabrały nam bezpowrotnie historia i Wisła? Co dziś przypomina nam o tym dawnym miasteczku, które zupełnie zostało przez Pragę zatarte? Jakie praskie ciekawostki na terenie dawnego Skaryszewa można zobaczyć? Odpowiedzi na te i inne pytania należy szukać na sobotnim spacerze Praskiej Ferajny. Start o godzinie 15:00, miejsce spotkania: róg ul. Lubelskiej i al. Wedla, tuż przy Jeziorku Kamionkowskim. Przewodnik: Jarek Spacerolog Praski.

W niedzielę z kolei będzie można poznać "Prawobrzeżne historie pochowane na Cmentarzu Bródnowskim".Zwykle spacerując po Cmentarzu Bródnowskim przystajemy na chwilę nad grobami osób znanych jak Mieczysław Fogg czy Tony Halik - mówią organizatorzy -Tym razem, poznamy ludzi, którzy związali swoje życie z prawym brzegiem Wisły. Dowiemy się kto poprowadził pierwszy tramwaj, który wyruszył na ulice po wojnie, kto był właścicielem Zacisza, jak pewien księgarz z Pragi pomagał AK-owcom, jakie kamieniarskie rody do dzisiaj pracują przy cmentarzu, gdzie spoczywa "cygański król" oraz jakie wojenne tajemnice kryje ta największa prawobrzeżna nekropolia. Start o godzinie 15:00, miejsce spotkania: przy bramie głównej cmentarza (od ul. Św. Wincentego). Przewodnik: Martyna Górska.

dezciug

Za spacery nie jest przewidziana opłata, jednak - jeśli spacer się spodoba - można zostawić przewodnikowi napiwek.

dezciug
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dezciug