Trwa ładowanie...

100 nowych stacji 1500 nowych rowerów, w tym elektryczne. Nextbike zapowiada rowerową rewolucję

"Veturilo będzie w ścisłej czołówce największych i najnowocześniejszych sieci wypożyczalni w Europie"

100 nowych stacji 1500 nowych rowerów, w tym elektryczne. Nextbike zapowiada rowerową rewolucję
dkyuu13
dkyuu13

Przez kolejne cztery lata za obsługę systemu Veturilo ponownie będzie odpowiadała spółka Nextbike Polska. W czwartek, 25 sierpnia podpisano umowę w tej sprawie. Z nowych rowerów i terminali będzie można korzystać już od 1 marca 2017 r.

- Cieszę się z tego, że przez cztery kolejne lata znów będziemy współpracowali z naszym sprawdzonym partnerem Nextbike Polska. W przyszłym roku Veturilo czekają poważne zmiany. Pojawi się 100 nowych wypożyczalni, w tym 10 z rowerami elektrycznymi i na ulice wyjedzie aż o 1500 rowerów więcej. Co ważne będą to zupełnie nowe rowery i terminale – powiedział Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent Warszawy.

Skok technologiczny

Obecnie z rowerów miejskich korzysta już ponad 420 tysięcy osób, a rowery są wypożyczane średnio co 11 sekund. W ciągu 4 lat użytkownicy skorzystali z nich blisko 8 milionów razy. Aż dwie trzecie warszawiaków wysoko ocenia Veturilo. System działa od 2012 r. – dotychczasowa umowa z operatorem wygasa z końcem 2016 r.

- Czas, jaki upłynął od momentu uruchomienia Veturilo, to lata świetlne na płaszczyźnie rozwoju technologii. Warszawski Rower Publiczny był flagowym projektem i wzorem do naśladowania dla polskich i zagranicznych systemów - wizytowali go choćby goście z Barcelony, Budapesztu czy Madrytu - mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska

dkyuu13

- Cieszy nas również, że w dużej mierze sukces rowerów miejskich był inspiracją do myślenia i planowania car-sharingu. W przyszłym roku w Warszawie wykonamy prawdziwy skok technologiczny, zapewniając użytkownikom m.in. ekrany dotykowe, panele płatnicze, umożliwiające płatność kartą czy rozbudowaną aplikację mobilną. Veturilo będzie w ścisłej czołówce największych i najnowocześniejszych sieci wypożyczalni w Europie. Do tego dojdzie pierwsze w Polsce i jedno z pierwszych na świecie wdrożenie rowerów elektrycznych - zapewnia Wojtkiewicz

100 nowych stacji

Nowa umowa będzie obowiązywała na lata 2017-2020. Użytkowników czekają zmiany. Liczba stacji wzrośnie do 300, a rowerów do 4455. Nowe wypożyczalnie staną przede wszystkim w Śródmieściu, Pradze i na Woli. Stacje będą tutaj rozmieszczone gęściej, średnio co ok. 200 m. Więcej stacji pojawi się również na Mokotowie, Pradze-Południe czy Targówku, odległość między nimi będzie wynosiła śr. ok. 500 m. Kilka nowych stacji trafi do dzielnic położonych dalej od centrum - m. in. na Białołękę, Bielany i Bemowo.

System będzie mógł zostać rozbudowany o kolejne stacje, oczywiście w miarę dostępnych środków (w tym z budżetów dzielnicowych). Nowinką będą rowery elektryczne. Pojawią się w 10 dedykowanych stacjach w rejonie Powiśla i Traktu Królewskiego. Rozwijana będzie sieć rowerków dziecięcych - 6 specjalnych stacji, na których będzie można wypożyczyć mniejszy rower dla swojego dziecka pojawi się w pobliżu parków. Do 45 zwiększy się liczba dostępnych tandemów.

Rowery zostaną wyposażone w dodatkowy hamulec ręczny, wyższą i wygodniejszą kierownicę dopasowaną do osób o większym wzroście, dzwonek obrotowy wsuwany na kierownicę, bagażnik przedni i szerokie siodełko. Sztyca siodełka będzie wyposażona w podziałkę, pozwalającą dopasować wysokość do wzrostu. Na rowerze zostanie umieszczony również kod QR umożliwiający szybkie wypożyczenie bez korzystania z terminali.

dkyuu13

Nowy system ma być znacznie wygodniejszy dla użytkowników. Wprowadzona zostanie możliwość wypożyczania i zwrotu rowerów za pomocą aplikacji mobilnej. Każdy stojak będzie miał diodę, sygnalizującą czy dany rower jest sprawny i można go wypożyczyć.

dkyuu13
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dkyuu13