Trwa ładowanie...
holderName

Warszawiacy dostaną po kieszeni. Wzrosną m.in. ceny biletów i koszty wywozu śmieci

Radny PiS Dariusz Lasocki alarmuje, że budżet na nowy rok jest mocno okrojony. Zmniejszono w nim środki na realizację obwodnicy północnej i nie przewidziano funduszy na remont mostu Poniatowskiego. Nie obejdzie się też bez podwyżek, co potwierdzają już także radni KO.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. (PAP)
holderName

Warszawa wkracza w 2020 rok z obawami dotyczącymi budżetu miasta. - To będzie Warszawa zaciskania pasa, Warszawa niedoborów - komentuje w rozmowie z PAP radny Prawa i Sprawiedliwości Dariusz Lasocki cytowany przez wpolityce.pl.

Jak podkreśla, nowy plan inwestycji jest znacznie bardziej ograniczony niż zakładano. Jego zdaniem brakuje środków na utwardzanie dróg na obrzeżach miasta, realizację obwodnicy północnej i siedzibę Sinfonii Varsovii. Lasocki podkreśla, że wciąż wiele gospodarstw domowych nie jest podłączonych do kanalizacji. - Obawiam się, obym nie był złym prorokiem, że podskoczą opłaty za komunikację miejską - mówi.

holderName

O bilans finansowy miasta został także zapytany radny Koalicji Obywatelskiej Tomasz Żyłka. Przyznał, że podwyżki cen biletów są nieuniknione. Tłumaczył to m.in. wzrostem cen ropy i prądu. - Moim zdaniem jest to konieczne. Ceny biletów będą rosły - powiedział.

Żyłka dodał, że warszawiaków czekają także podwyżki cen wywozu śmieci. Wszystko wskazuje na to, że będą nawet kilkukrotne, a mieszkańcy znacząco odczują ten wzrost.

- Realia są takie, że koszty gospodarki odpadami muszą się zbilansować. Miasto powinno często i głośno mówić mieszkańcom, że z tzw. ustawy śmieciowej wynika, iż władze nie mogą dopłacać do wywozu i zagospodarowania odpadów, ani nie mogą na tym zarabiać. Zatem, kiedy drastycznie rosną koszty wywozu i przetwarzania odpadów, to siłą rzeczy w górę idą taryfy dla mieszkańców - ocenił radny KO.

Zobacz też: Sondaż dla programu WP #Newsroom. Dzisiaj PiS też by wygrał

Jak już informowaliśmy, podwyżki cen za wywóz śmieci w Warszawie wyniosą nawet 300 proc. Średnia opłata na mieszkańca zwiększy się w przyszłym roku z 9,5 zł do 38 zł. Radni Koalicji Obywatelskiej zdecydowali, że opłata nie będzie związana z metrażem. W praktyce ma to wyglądać tak, że zapłacimy ryczałt w wysokości 65 zł miesięcznie od mieszkania i 94 zł od domu jednorodzinnego.

holderName

Nowelizacja oznacza, że za niesegregowanie śmieci będzie trzeba płacić nawet 4 razy więcej. Przy czym wystarczy, że nie segreguje jeden z mieszkańców w bloku.

Źródło: wpolityce.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

holderName

Podziel się opinią

Share
holderName
holderName