Trwa ładowanie...

100 tys. zł na działania nad Wisłą

Wybrano 12 projektów do realizacji w ramach programu „Regranting Dzielnicy Wisły”.

100 tys. zł na działania nad Wisłą
d3cscjy
d3cscjy

Warsztaty recyklingowe, aplikacja na telefon, wspólne sprzątnie z lądu i łodzi – to tylko niektóre z pomysłów warszawiaków na propagowanie czystości nad Wisłą. Ich realizację wsparło miasto w ramach programu „Regranting Dzielnicy Wisły”.

– Jedna załoga płynie do mostu Gdańskiego, druga do Siekierkowskiego – mówi Damian Jakubowski z Fundacji Szerokie Wody, która w ramach programu od poniedziałku, 16 listopada, realizuje „patrole” wiślane. – Przez najbliższe dni na wodę wypływać będą dwie łodzie – galar i pychówka. Ich załogi, złożone w większości z wolontariuszy mają monitorować zanieczyszczenia i w razie potrzeby sprzątać – tłumaczy Jakubowski.

Wiślane patrole to jeden z 12 projektów wybranych do realizacji w ramach programu „Regranting Dzielnicy Wisły”, którego operatorem jest Fundacja Poza Horyzont i firma Sekwencja. Wnioski można było składać od 18 września do 31 października 2015r. Wpłynęło 17 projektów, spośród których 12 na zasadzie regrantingu otrzymało dofinansowanie m.st. Warszawy. W zależności od charakteru przedsięwzięcia, wsparcie wahało się od 2 500 zł do 10 000 zł. Łącznie przydzielono dofinansowanie na sumę 95 051,50 zł.

– Przyjmowaliśmy projekty zarówno od organizacji pozarządowych, jak i osób fizycznych, które chciały się włączyć w propagowanie idei odpowiedzialności za wspólną przestrzeń – mówi Adam Góra z Fundacji Poza Horyzont. – Celem programu nie było jednak wyłącznie propagowanie czystości nad Wisłą, ale budowanie tożsamości wiślanej i identyfikacji z otoczeniem, poszanowanie dla lokalnej natury – podkreśla.

d3cscjy

– Zależy nam by nie tylko w sezonie dbać o tereny nad Wisłą. Stąd też pomysł by zaangażować wszystkich – zarówno mieszkańców, jak i instytucje pozarządowe – którym dobro nabrzeży nie jest obojętne w konkurs regrantingowy. Mam nadzieję, że podjęte działania po raz kolejny zachęcą warszawiaków do spędzania czasu nad rzeką w „czysty” i atrakcyjny sposób – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

12 projektów do końca listopada

Wyłonione projekty uzupełniają działania realizowane przez cały sezon w ramach kampanii „Dzielnica Wisła. Wyjdź na czysto”. Dofinansowane pomysły są bardzo różnorodne. Znajdują się wśród nich m.in. realizacja serii sond filmowych wśród mieszkańców pod hasłem „Czysto z mostu” (dostępne w serwisie youtube); opracowanie gry na telefony „Trasz Buster Wisła”; wydanie „dzielnicowej” gazetki czy przeprowadzenie konkursu na nietypowy projekt kosza do selektywnej zbiórki nad rzeką.

Wśród wniosków znalazły się również wydarzenia. Jeszcze w tym tygodniu, w środę, 18 listopada, o godz. 18.00 w Barze Okrąglak (park Świętokrzyski u zbiegu ul. Emilii Plater i Świętokrzyskiej) odbędzie się spotkanie pn. „Międzynarodowy dzień toalet”. W jego trakcie goście zostaną zaproszeni do dyskusji na temat projektu nowych warszawskich Automatycznych Toalet Miejskich, które w przyszłym roku staną również nad warszawską Wisłą.

d3cscjy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3cscjy