Trwa ładowanie...

123 nowe mieszkania komunalne na Żoliborzu

Na osiedlu powstało kolejne w Warszawie mieszkanie treningowe dla niepełnosprawnych

123 nowe mieszkania komunalne na Żoliborzu
d35umlj
d35umlj

Budynek przy ul. Powązkowskiej 44 B to wyjątkowa inwestycja. Dzięki wartej blisko 16 mln zł inwestycji nie tylko powiększył się zasób lokalowy Żoliborza o kolejne 123 mieszkania, ale co ważniejsze, powstało miejsce sprzyjające integracji osób niepełnosprawnych. Na parterze budynku znajduje się specjalnie zaprojektowane mieszkanie treningowe dla osób niepełnosprawnych ruchowo.

Intencją miasta jest, aby lokale komunalne służyły także integracji i rozwiązywaniu problemów społecznych. Mieszkanie chronione, w którym się znajdujemy, powstało w wyniku adaptacji siedmiu innych mieszkań. Umożliwi ono miastu realizację, we współpracy z organizacjami pozarządowymi, pilotażowego programu Biura Pomocy i Projektów Społecznych – podkreśliła Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Lokal ten jest pierwszym w Polsce tego rodzaju specjalnym kompleksem mieszkaniowym przygotowanym dla 5 niepełnosprawnych lokatorów. Na 262 m2 stworzono 5 samodzielnych pokoi z łazienką oraz wspólną część z kuchnią, pomieszczeniem biurowym i gospodarczym, a także meblami i urządzeniami niezbędnymi do codziennego, samodzielnego funkcjonowania, specjalnie dopasowanymi do ich potrzeb.

Niepełnosprawni lokatorzy będą mogli mieszkać przy ul. Powązkowskiej rotacyjnie od pół roku do nawet dwóch lat. Organizacja zapewniająca funkcjonowanie mieszkania będzie wyłaniana w drodze otwartego konkursu ofert. Podczas pobytu lokatorzy będą mieli zapewnioną pomoc w zakresie usług opiekuńczych, rehabilitacyjnych oraz wsparcie psychologiczne. Osoby z trwałymi urazami fizycznymi, w tym m.in. po wypadkach, ze stwardnieniem rozsianym, z porażeniem mózgowym, będą tutaj uczyły się żyć na nowo.

d35umlj

W Warszawie funkcjonują już dwa mieszkania treningowe dla osób z niepełnosprawnością: dla 5 osób chorujących psychicznie przy ul. Lwowskiej 11 oraz dla 4 osób z niepełnosprawnością intelektualną przy ul. Oszmiańskiej 10.

W najbliższym czasie przewiduje się oddanie kolejnych dwóch mieszkań, jednego na Bielanach i jednego na Ursynowie.

...................................................................................................................................................................

W ramach Programu komunalnego budownictwa mieszkaniowego m.st. Warszawy na lata 2008-2012 oddano do użytkowania łącznie 1745 nowych lokali mieszkalnych, w tym 193 w dzielnicy Żoliborz. Niebawem planuje się zakończyć budowę dalszych ok. 340 lokali mieszkalnych, m.in. przy ul. Nocznickiego (Bielany), Chruściela (Rembertów), Marywilskiej (Białołęka), Kłobuckiej (Ursynów).

d35umlj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35umlj