Trwa ładowanie...
d42lvu3

1,4 mln roślin przybyło w 2014 roku w Warszawie [ZDJĘCIA]

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
1,4 mln roślin przybyło w 2014 roku w Warszawie [ZDJĘCIA]
d42lvu3

- Ponad 1,4 mln roślin przybyło w 2014 r. w stolicy. Wśród nich milion cebul kwiatowych, ponad 430 tys. kwiatów sezonowych, 5,6 tys. krzewów oraz 800 drzew* - informuje Wawalove.pl Zofia Kłyk z Zarządu Oczyszczania Miasta .*

Zobaczcie też: W Warszawie przybyło kilkaset elementów małej architektury miejskiej [ZDJĘCIA]

W 2014 r. w Warszawie posadzono 800 młodych drzew i 5,6 tys. krzewów. Od wiosny do jesieni przestrzeń miasta zdobiły kolorowe kompozycje kwiatowe. Dzięki temu nasze miasto niezmiennie znajduje się w czołówce zielonych stolic Europy.

d42lvu3

Najwięcej zasadzono klonów (196), lip (164) i dębów (84). Najobficiej w nowymi drzewami przyozdobiono Mokotów, gdzie posadzono ich 114. Drzewa są bardzo ważnym elementem miejskiego krajobrazu - razem z krzewami ograniczają hałas, hamują wiatr, a także oczyszczają powietrze.

- Od początku roku posadziliśmy 5,6 tys. krzewów, a najwięcej, bo tysiąc sztuk, dereni i perukowców w centrum miasta. Krzewy sadzone są nie tylko w miejscach, gdzie zieleń urządzana jest od nowa, ale także tam, gdzie infrastruktura podziemna uniemożliwia posadzenie drzewa - informuje Wawalove.pl Zofia Kłyk z ZOMu.

A jak wyglądało ubiegłoroczne ukwiecenie?

Stołeczne skwery i rabaty zdobiło od wiosny do jesieni 431 tysięcy kwiatów sezonowych. Najwięcej zasadzono ich w sześciu parkach, którymi opiekuje się ZOM (są to park Praski, Skaryszewski, Ujazdowski, Fosa i Stoki Cytadeli, Pole Mokotowskie oraz Ogród Saski) oraz w miejscach najbardziej reprezentacyjnych, m.in. ul. Krakowskie Przedmieście i Nowy Świat, pl. Bankowy czy pl. Trzech Krzyży. Na prośbę mieszkańców trzy nowe kwietniki pojawiły się w Wilanowie, w pasie między jezdniami al. Rzeczypospolitej. Ustawiono tam także 70 waz z kwiatami.

d42lvu3

Kwiatowe aranżacje są nagradzaną wizytówką Warszawy - ZOM jest m.in. laureatem konkursu "Warszawa w kwiatach i zieleni 2014" organizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Warszawy. Dzieje się tak nie tylko ze względu na walory kompozycyjne, ale także różnorodność.

Każda pora roku w innych barwach

Warszawskie kwietniki zapełniają się kwiatami wraz ze zmianą pory roku. Wiosną zobaczyć możemy posadzone jesienią krokusy, tulipany i narcyzy. Na rondach i placach królują wtedy bratki i stokrotki. Latem przyuliczne i parkowe rabaty pełne są begonii, pelargonii i aksamitek. Jesienią podziwiać możemy te kwiaty, które dobrze znoszą opady i niskie temperatury - są to wrzosy, chryzantemy i kapusta ozdobna.

Jakie kwiaty zobaczymy wiosną 2015 roku?

W listopadzie ZOM posadził ponad milion cebul narcyzów, tulipanów oraz krokusów. Taki wynik udało się osiągnąć dzięki zastosowaniu w większości przypadków mechanicznej metody sadzenia specjalną sadzarką. Dzięki temu w dwa dni udało się posadzić 825 tys. cebul. Pozostałe 200 tys. tulipanów i narcyzów zasadzono tradycyjnym sposobem.

d42lvu3

Kierowcy, nie rozjeżdżajcie trawników

Wiosną i jesienią Zarząd Oczyszczania Miasta przeprowadza renowacje najbardziej zniszczonych trawników. Najczęściej chodzi o te rozjeżdżane przez źle parkujących kierowców. W tym roku odtworzono 34 tys. m² - najwięcej na Woli. W miejscach, gdzie dewastacja miała charakter permanentny, ustawiono zapory w postaci metalowych płotków. W minionym roku zamontowano 12 kilometrów takich wygrodzeń.

d42lvu3

Podziel się opinią

Share

d42lvu3

d42lvu3