Trwa ładowanie...

148 lat temu urodziła się Maria Skłodowska-Curie. "Honorowa obywatelka Warszawy"

Ten tytuł nadały jej władze miasta w 1924 roku.

148 lat temu urodziła się Maria Skłodowska-Curie. "Honorowa obywatelka Warszawy"
d2zg3ld
d2zg3ld

Jubileusz przypada 7 listopada, a urodziny laureatki dwóch Nagród Nobla i najwybitniejszej warszawianki są okazją do wspomnienia o tej postaci . Maria Skłodowska-Curie przyszła na świat w stolicy i przez 24 lata mieszkała w istniejącej do dziś, kamienicy przy Freta. Również w Warszawie zdobyła pierwsze wykształcenie, uczęszczając np. do rządowego gimnazjum.

Co warte podkreślenia, już po zrobieniu światowej kariery i odkryciu m.in. radu oraz polonu często wracała do Warszawy. Uwielbiała spacery nad Wisłą, o czym wspominała w swych listach : „ta rzeka, tak leniwie dziś płynąca, i tak przebiegła i niebezpieczna wiosną, ma dla mnie głęboki urok, którego pochodzenie jest dla mnie niejasne.”

Nie do przecenienia są również zasługi Skłodowskiej-Curie dla odradzającego się po I wojnie światowej państwa polskiego. To właśnie w Warszawie stworzyła drugi w Europie Instytut Radowy i czynnie w nim wykładała. Powstała tu również Pracownia Radiologiczna, zlokalizowana przy ulicy Śniadeckich. Dorobek noblistki został doceniony w 1924 roku przez władze miasta, które przyznały Marii Skłodowskiej-Curie tytuł honorowej obywatelki Warszawy.

d2zg3ld
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zg3ld