Trwa ładowanie...

220 tys. zł na nowe radiowozy dla Ekopatrolu!

Samochody będą dostosowane do przewozu zwierząt oraz wyposażone w specjalistyczny sprzęt do ich odławiania - taki jak chwytaki czy sieci weterynaryjnego na ich zakup

220 tys. zł na nowe radiowozy dla Ekopatrolu!
d13pg4d
d13pg4d

Stołeczny ratusz przeznaczył 220 tysięcy złotych na nowe auta dla Ekopatrolu. Zostaną one sfinansowane ze środków Biura Ochrony Środowiska Urzędu m.st. Warszawy. Straż Miejska ogłosiła już przetarg na ich zakup.

Za podaną sumę zakupione będą trzy nowe auta wyposażone w profesjonalny sprzęt, który pozwoli bezpiecznie transportować większą liczbę zwierząt . Każdy z takich pojazdów musi mieć wydzieloną część przewozową wyposażoną w odrębny system wentylacji, klimatyzacji i oświetlenia. Podłoga i ściany zostaną zabezpieczone specjalnym tworzywem, które ułatwi utrzymanie czystości. Radiowozy Ekopatrolu będa wyposażone w chwytaki oraz sieci weterynaryjne, worki jutowe, rękawice weterynaryjne, a także specjalne transportery dla zwierząt.

"Podejmujemy interwencje nie tylko związane z porzuconymi, bezdomnymi psami, ale coraz częściej są to też przypadki odławiania zwierząt egotycznych, pomagamy ptakom czy zwierzętom dziko żyjącym. Musimy dysponować specjalistycznym sprzętem gwarantującym bezpieczeństwo strażnikom i odławianym przez nich zwierzętom " – mówi Kierownik Referatu ds. Ekologicznych Piotr Mostowski.

d13pg4d

Prawie 26 tysięcy zgłoszeń i ponad 12 tysięcy interwencji w 2014 roku

Od stycznia do września 2014 roku Straż Miejska odebrała 25 862 zgłoszenia dotyczące zwierząt. W porównaniu do tego samego okresu w 2013 r. nastąpił wzrost o 13.5 proc. Ponieważ zgłoszeń jest bardzo dużo, często na interwencje jeżdżą nie tylko pracownicy Ekopatrolu, ale wszystkie jednostki Straży Miejskiej. W "ekologicznym" referacie pracuje 40 osób, którzy dysponują 9 pojazdami. Część z samochodów ma już na liczniku nawet 400 tys. km.

W 2014 roku strażnicy z Ekopatrolu przeprowadzili już 12 092 interwencji i odłowili 6 732 zwierzęta (w tym 59% to ssaki, 39% ptaki oraz 2% gady). Złapane zwierzęta trafiają dalej do miejsc czasowego lub stałego pobytu. W tym roku do schroniska dla Bezdomnych Zwierząt strażnicy z Ekopatrolu przewieźli 2093 zwierzęta, a do warszawskiego zoo - 2068 zwierząt. Do lecznic weterynaryjnych trafiło ich 706. Do naturalnego środowiska wróciło 878 zwierząt, a w 619 przypadkach zwierzęta przekazano właścicielom.

Liczba interwencji Ekopatrolu rośnie z roku na rok. W ocenie strażników wpływ ma na to m.in. wzrost świadomości prawnej wśród mieszkańców i częstsze reagowanie na potrzeby zwierząt.

Zobaczcie WIDEO z nowego ośrodka dla zagrożonych gatunków w warszawskim zoo!

d13pg4d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13pg4d