WP

35 nowych Solbusów na gaz w Warszawie!

LNG to najbardziej przyszłościowy trend w transporcie miejskim - pojazdy zasilane gazem skroplonym metanem emitują niewiele zanieczyszczeń i są tanie w eksploatacji
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
35 nowych Solbusów na gaz w Warszawie!
WP

Na początku 2015 roku do stolicy trafią pierwsze przegubowe gazowe Solbusy , które dostarczy łańcucka firma Lider Trading. Dziś w Warszawie podpisano umowę na dostawę 35 sztuk tych pojazdów oraz budowę stacji do ich tankowania. LNG to najbardziej przyszłościowy trend w transporcie miejskim - pojazdy zasilane gazem skroplonym metanem emitują niewiele zanieczyszczeń i są tanie w eksploatacji.

Czytaj również:  Testy uśmiechniętego autobusu na ulicach Warszawy

Lider Trading za dostawę przegubowców oraz paliwa (przez 10 lat) i stacji do Miejskich Zakładów Autobusowych otrzyma 114 milionów złotych. To kolejna umowa z tym producentem. Po Warszawie kursuje już 65 tego typu wozów w wersji z silnikiem spalinowym, a w produkcji jest kolejnych 47 przegubowych (zostaną dostarczone na początku przyszłego roku).

WP

Paliwo w postaci płynnej (LNG) ma większą gęstość energetyczną i mniejszą objętość od metanu w postaci gazowej (CNG). Autobusy nie potrzebują więc dużych zbiorników dzięki czemu mają takie same rozmiary jak autobusy z silnikami diesla, są równie przestronne i komfortowe. A tankowanie trwa zaledwie kilka minut.

Kolejnym atutem tych modeli, jest czysty proces spalania gazu w komorze silnika, którego rezultatem jest głównie dwutlenek węgla oraz woda przy całkowitym braku zadymienia. Dzięki temu autobusy gazowe spełniają najbardziej rygorystyczną normę emisji spalin Euro 6 bez skomplikowanych i drogich systemów oczyszczania spalin, niezbędnych w silnikach diesla. I będą je nadal spełniać nawet po wielu latach eksploatacji.

Prostota konstrukcji silnika gazowego przekłada się na niskie i przewidywalne koszty eksploatacji. Autobusy na LNG spalają mniej paliwa niż autobusy zasilane olejem z silnikami diesla. Dzięki temu MZA zaoszczędzi nawet do 35 proc. kosztów paliwa, niezależnie od notowań paliw na giełdach światowych, bowiem cena, którą zapłaci za gaz ziemny została określona w relacji do oleju napędowego.

Pierwsze w stolicy autobusy gazowe, zasilane skroplonym metanem (LNG), pojawią się w Warszawie w pierwszym kwartale 2015 roku. Zakup autobusów gazowych to fragment wielkiego programu wymiany taboru MZA. Od 2007 roku spółka kupiła już 811 autobusów za sumę niemal miliarda złotych. 47 kolejnych pojazdów jest w tej chwili w trakcie produkcji.

WP

*Czytaj również:  Ikarusy na warszawskich ulicach [ZDJĘCIA] *

Podziel się
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP