Trwa ładowanie...

400 osób bezdomnych spoza ośrodków otrzymało wsparcie. "Warszawiacy to wrażliwi ludzie"

Wśród darczyńców była też duża grupa młodzieży.

400 osób bezdomnych spoza ośrodków otrzymało wsparcie. "Warszawiacy to wrażliwi ludzie"
d3i6abl
d3i6abl

Caritas Polska dzięki hojności ludzi pomogła 400 osobom bezdomnym przebywającymi poza ośrodkami pomocy w ramach zakończonej akcji "Trochę ciepła dla bezdomnych", która prowadziła wspólnie ze Strażą Miejską m.st. Warszawy.

Jak poinformował na piątkowej konferencji prasowej w Warszawie koordynator projektów dla bezdomnych Caritas Polska Janusz Sukiennik, według przybliżonych szacunków Straży Miejskiej poza ośrodkami pomocy przebywa obecnie na terenie Warszawy co najmniej 600 osób bezdomnych. Dodał, że ich sytuacja jest szczególnie trudna zimą, kiedy temperatury spadają poniżej zera. Jesienno-zimowa akcja Caritas Polska - jak poinformował Sukiennik - przyniosła 46 270 zł wpłat od indywidualnych ofiarodawców zebranych poprzez serwis www.pomagam.caritas.pl.

- Z przekazanych środków Caritas Polska zakupiła 225 śpiworów i małych termosów na gorącą zupę i herbatę, 100 ciepłych koców, 100 polarów z kapturem, 75 par butów, 60 ciepłych kurtek, 56 czapek i 125 par skarpet za łączną sumę 27480 zł. Pozostałe środki finansowe zostaną przekazane na podobne zaopatrzenie osób bezdomnych w następnym sezonie jesienno-zimowym - zaznaczył koordynator projektów dla bezdomnych Caritas Polska. Akcja "Trochę ciepła dla bezdomnych" - jak podkreślił Sukiennik - uruchomiła wyjątkową ofiarność w społeczeństwie. - Wartość zbiórki czterokrotnie przekroczyła oczekiwaną sumę. Dzięki temu można było nabyć i przekazać także wysokiej jakości buty, koce, kurtki, czapki i skarpetki - zaznaczył.

Dodał, że w ogromnej grupie darczyńców znalazła się m.in.: młodzież z liceum im. Miguela Cervantesa w Warszawie, starsza pani z Ursynowa , która ofiarowała dwa śpiwory, osoba, która zebrała wśród znajomych termosy. Poinformował jednocześnie, że z patrolami Straży Miejskiej przedstawiciele Caritas docierali do miejsc, w których przebywali bezdomni. Były to pustostany, kanały, ciepłownie, a nawet namioty i szałasy. - Wraz z odzieżą i sprzętem, uczestnicy patroli przekazywali także zapewnienie o pamięci i solidarności. Przed Świętami Bożego Narodzenia do ekipy dołączyli dwaj księża, którzy dzielili się z chętnymi opłatkiem. Kilka osób skorzystało z polowej spowiedzi - podkreślił Sukiennik.

W jego ocenie akacja "Trochę ciepła dla bezdomnego" pomogła wielu osobom bezdomnym przetrwać, a może nawet przeżyć zimowy okres. - Mimo to, tej zimy ponad 100 osób zmarło w Polsce z wychłodzenia. To pokazuje, że potrzeby nadal są ogromne - uważa Sukiennik. Jak poinformował naczelnik ds. prewencji i profilaktyki Straży Miejskiej m.st. Warszawy Grzegorz Staniszewski, patrole Straży Miejskiej dokonali dziewięć tysięcy kontroli miejsc, w których mogli przebywać bezdomni, dostarczyli 4,5 tys. posiłków, a dla 200 bezdomnych została udzielona pomoc lekarska. Dodał, że bezdomni chętnie przyjmowali udzielaną im pomoc .

d3i6abl
d3i6abl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3i6abl