Trwa ładowanie...

6. rocznica katastrofy smoleńskiej. Plan obchodów i utrudnienia w ruchu

Pierwsze uroczystości rozpoczęły się już w sobotę.

6. rocznica katastrofy smoleńskiej. Plan obchodów i utrudnienia w ruchu
d3hsjb6
d3hsjb6

Przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego przed Pałacem Prezydenckim, odsłonięcie pamiątkowej tablicy oraz "Marsz Pamięci" , msze i koncerty - tak wyglądać będą obchody szóstej rocznicy katastrofy smoleńskiej. W związku z uroczystościami warszawiacy muszą liczyć się ze sporymi utrudnieniami głównie w okolicach Traktu Królewskiego.

Ok. godz. 8.20 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach rozpoczęły się uroczystości, w których udział biorą rodziny ofiar oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

Znicze i apel pamięci

Przed Pałacem Prezydenckim ustawione zostały białe i czerwone znicze. Prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Beata Szydło złożyli w tym miejscu kwiaty, po czym odczytany został apel pamięci.

d3hsjb6

Uroczystości w Sejmie

Po godz. 7. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski oraz przedstawiciele Prezydium Sejmu uczcili pamięć parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku. W niedzielę przed godz. 8 złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą posłów i senatorów - ofiary katastrofy oraz pod tablicą poświęconą marszałkowi Sejmu III kadencji Maciejowi Płażyńskiemu, który również zginął w katastrofie smoleńskiej.

Pod tablicami kwiaty złożyli także przedstawiciele Platformy Obywatelskiej m.in. Tomasz Siemoniak.

Premier Beata Szydło i prezes PiS Jarosław Kaczyński uczestniczyli w niedzielę rano w mszy św. odprawionej w kościele seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie w intencji osób, które zginęły 6 lat temu pod Smoleńskiem.

Msza święta rozpoczęła się o godz. 8 rano w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Oblubieńca sąsiadującym z Pałacem Prezydenckim. Nabożeństwu przewodniczył ks. Przemysław Ćwiek.

d3hsjb6

Obchody władz miasta na Powązkach

Rodziny ofiar oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oddali w niedzielę na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej sprzed sześciu lat. Na Powązkach znajduje się kwatera, w której pochowanych jest 28 ofiar katastrofy.

W uroczystości, zorganizowanej przez władze Warszawy, przed pomnikiem Ofiar Katastrofy Lotniczej pod Smoleńskiem wzięli udział m.in. przedstawiciele rodzin ofiar oraz władz państwowych i samorządowych, m.in: szefowa kancelarii premiera Beata Kempa, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz wraz z zastępcami, prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski oraz parlamentarzyści.

Plan uroczystości

Przez cały dzień na scenie w pobliżu Pałacu Prezydenckiego wyświetlane będą filmy poświęcone katastrofie.

W godz. 14.00 – 17.00 ruszy "V Marsz z Portretami" 96 ofiar katastrofy. Trasa: pl. Trzech Krzyży - Trakt Królewski - Pałac Prezydencki.

d3hsjb6

O godz. 16.50 przed Pałacem Prezydenckim wystąpi prezydent Andrzej Duda, a na pałacu odsłonięta zostanie tablica poświęcona Lechowi Kaczyńskiemu. Tuż przed wystąpieniem prezydenta, pokazanych zostanie 96 portretów ofiar katastrofy smoleńskiej.

O godz. 19.00 rozpocznie się msza święta w intencji ofiar katastrofy w Bazylice Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Po mszy o godz. 21 przed Pałacem Prezydenckim wystąpi Jarosław Kaczyński.

Pierwsze uroczystości rozpoczęły się już w sobotę. W godz. 17.30 – 22 mieszkańcy Warszawy zbiorą się przed Ambasadą Federacji Rosyjskiej przy ul. Belwederskiej 49a, a następnie przemaszerują Belwederską, Al. Ujazdowskimi, Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem. W związku z zaplanowanymi uroczystościami ruch w tym miejscu będzie ograniczony i warszawiacy musza liczyć sie z utrudnieniami .

Szósta rocznica

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęli wszyscy pasażerowie - 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

d3hsjb6

Źródło: (PAP)

d3hsjb6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hsjb6