Trwa ładowanie...
tramwaj
Monika Rozpędek
02-11-2015 16:00

90 lat temu przez Grochowską przejechał pierwszy tramwaj

Do dzisiaj linia nr 24 niezmiennie dojeżdża na pętlę Gocławek.

90 lat temu przez Grochowską przejechał pierwszy tramwaj
d1jv6rq
d1jv6rq

90 lat temu pierwszy tramwaj wyjechał na ulicę Grochowską. Linia nr 24, uruchomiona 1 listopada 1925 roku kursowała na tracie Plac Trzech Krzyży - Gocławek.

Decyzja o przerowadzeniu linii tramwajowej aż do niemal niezamieszkałego jeszcze Gocławka sprawiła, ze wzdłuż Grochowskiej zaczęli osiedlać się warszawiacy. Powstawały nowe domy i lokale uslugowe. Jak przypomina serwis grochow.pl, trasa linii 24 przebiegała prze Plac Trzech Krzyży, Nowy Świat, Aleje Jerozolimskie, most i aleję Poniatowskiego, aleję Zieleniecką, Zamoyskiego, Grochowską aż do Gocławka.

Na takiej trasie linia dotrwała do wybuchu II wojny światowej, kiedy we wrześniu 1939 roku Niemcy zbombardowali tory. Jednak jeszcze zanim przyszła zima, w 1940 roku linię 24 przywrócono do kursowania na trasie z Placu Starynkiewicza przez Most Poniatowskiego do Dworca Wschodniego. Ponownie linię uruchomiono 22 lipca 1946 roku po uroczystym oddaniu do użytku odbudowanego Mostu Poniatowskiego wraz z nowym, normalnotorowym torowiskiem tramwajowym. Linia pojechała trasą z Placu Trzech Krzyży przez most Poniatowskiego i al. Waszyngtona na Wiatraczną, a od 1949 roku na Gocławek.

Teraz tramwaj nr 24 zaczyna swój bieg na Nowym Bemowie i niezmiennie dojeżdża do pętli Gocławek.

d1jv6rq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jv6rq