Trwa ładowanie...

95 lat temu w Warszawie urodził się Krzysztof Kamil Baczyński

Muzeum Powstania Warszawskiego organizuje z tej okazji specjalny spektakl.

95 lat temu w Warszawie urodził się Krzysztof Kamil Baczyński
d1dfa6z
d1dfa6z

22 stycznia 1921 roku w stolicy urodził się Krzysztof Kamil Baczyński. 95. rocznica jest okazją do wspomnień na temat wybitnego poety, żołnierza AK oraz jednego z przedstawicieli słynnego pokolenia "Kolumbów".

Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza wszystkich mieszkańców na spektakl, który powstał w oparciu o poemat "Wesele poety". Udział w nim jest bezpłatny, a odbędzie się on 22 stycznia o godz. 20.00 w Sali pod Liberatorem. Będzie to projekt Poznańskiej Sceny Młodych, któremu towarzyszą liczne aranżacje muzyczne oraz projekcje multimedialne.

"Zanim padłeś, jeszcze ziemię przeżegnałeś ręką. Czy to była kula, synku, czy to serce pękło?"

— MuzeumPowstania1944 (@1944pl)

d1dfa6z

Krzysztof Kamil Baczyński przyszedł na świat w kamienicy przy ulicy Bagatela 10. Rozwój jego kariery artystycznej przerwała niestety wojna , która uniemożliwiła mu m.in. podjęcie kształcenia w Akademii Sztuk Pięknych. Poeta zginął w stolicy 4 sierpnia 1944 roku jako uczestnik Powstania Warszawskiego. Był żołnierzem batalionu "Parasol". Został pochowany na tyłach Pałacu Blanka, jednak po wojnie jego grób przeniesiono na Cmentarz Wojskowy na Powązkach.

Pomnik poety

W czasach w których sukcesywnie coraz większe połacie życia społecznego zagrabiane są przez karły moralności, które oportunizm, merkantylizm, hedonizm i nihilizm chcą narzucać jako narodową religię, którzy zamiast "oświaty kaganka" niosą relatywizm moralny i którzy na piedestały chcą przywracać atawizmy, siebie nazywając depozytariuszami postępu - w nich szczególnie warto przypominać o bohaterach, w piersiach których biły serca jak "ptak biały, z drzew białych" - piszą zwolennicy postawienia w Warszawie pomnika jednego z najważniejszych współczesnych poetów, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

- Baczyński jest wybitnym poetą, niewątpliwie pomnik mu się należy - mówi WawaLove.pl Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza. - Trzeba jednak pamiętać, że do Rady Miasta - bo to ona odpowiada za stawianie pomników w stolicy - musi wpłynąć wniosek o wszczęcie procedury w tej sprawie - podkreśla rzecznik.

K. K. Baczyński upamiętniony jest w stolicy na wiele sposobów. Są to m.in. tablice pamiątkowe, znajdują się w miejscu gdzie poeta się urodził (ul. Bagatela), przy ul. Hołówki 3, gdzie mieszkał przez wiele lat oraz na ścianie pałacu Blanka, gdzie poległ. Imieniem poety nazwanych jest też kilka szkół oraz jedna z ulic. być może wkrótce na pl. Teatralnym stanie także jego pomnik.

d1dfa6z
d1dfa6z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1dfa6z