Trwa ładowanie...

Afera reprywatyzacyjna. Byli urzędnicy BGN usłyszeli zarzuty

Troje byłych urzędników warszawskiego Biura Gospodarki Nieruchomościami usłyszało zarzuty ws. afery reprywatyzacyjnej. Odpowiedzą za przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowych.

Share
Afera reprywatyzacyjna. Byli urzędnicy BGN usłyszeli zarzutyŹródło: iStock.com
d1ms13p

Mowa o byłym wicedyrektorze BGN Jakubie R., byłej naczelnik Gertrudzie J.-F. i byłym dyrektorze Marku K. Podejrzani nie przyznają się do winy. Na razie złożyli obszerne wyjaśnienia. Grozi im do 10 lat więzienia.

Prokurator skierował do sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie Jakuba R. Z kolei Gertruda J.-F. i Marek K. zostali objęci dozorem policji. Mają również zakaz kontaktu z określonymi osobami. Co więcej, wobec Marka K. zastosowano poręczenie majątkowe w wysokości 200 tys. zł.

Sprawa dotyczy odszkodowania za nieruchomość położoną przy ul. Nowy Świat 24. Śledczy ustalili, że w postępowaniu administracyjnym zaniechano uzyskania informacji i dokumentów z Ministerstwa Finansów.

Zobacz także: W drodze na festiwal Owsiaka. Kobieta zadeklarowała pomoc uczestnikom

"W toku śledztwa ustalono, że rząd kanadyjski, na podstawie przepisów układu indemnizacyjnego, zawartego między rządem PRL i rządem Kanady, wypłacił odszkodowanie w stosunku do zgłoszonego roszczenia. Mimo wypłaty tego odszkodowania doszło do wydania bezzasadnych decyzji administracyjnych o ustanowieniu prawa użytkowania wieczystego nieruchomości objętej zarzutami oraz wyrządzenia szkody majątkowej w mieniu m.st. Warszawy i Skarbu Państwa w kwocie ponad 9 mln zł" - czytamy w komunikacie Prokuratury Krajowej.

To jednak nie wszystko. Jakub R. oraz Gertruda J.-F. byli już zatrzymywani w związku z aferą reprywatyzacyjną. Urzędnicy usłyszeli zarzuty w śledztwie dotyczącym zwrotu działki przy pl. Defilad, czyli przedwojenną Chmielną 70. Śledczy szacują, że narazili miasto na stratę majątku o wartości ponad 62 mln złotych. Z tego powodu Jakub R. od lutego 2017 roku do stycznia 2019 roku przebywał w areszcie.

d1ms13p

Prokuratura warszawska i wrocławska prowadzi ponad 100 postępowań karnych, które dotyczą blisko 500 nieruchomości położnych na terenie stolicy. Nieruchomości te zostały przejęte na podstawie tzw. dekretu Bieruta, częściowo z naruszeniem prawa. Do tej pory skierowano sześć aktów oskarżenia przeciwko 21 osobom ws. afery reprywatyzacyjnej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Interia.pl

d1ms13p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ms13p
d1ms13p