Trwa ładowanie...

Afera w Wołominie. 6 zatrzymanych i ponad 100 mln zł wyłudzonych kredytów

Wśród zatrzymanych są m.in. przedsiębiorcy i rzeczoznawcy majątkowi. Mają dziś usłyszeć zarzuty.

Afera w Wołominie. 6 zatrzymanych i ponad 100 mln zł wyłudzonych kredytów
d3xtbyd
d3xtbyd

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali 6 osób, które miały wyłudzić setki milionów złotych z jednego z wołomińskich banków. Łączne straty wynoszą już prawie 2,6 mld złotych.

Wśród zatrzymanych są m.in. przedsiębiorcy i rzeczoznawcy majątkowi, którzy wyceniali nieruchomości będące zabezpieczeniem udzielanych kredytów. Cała sprawa dotyczy SK Banku w Wołominie .

Jak informuje CBA, faktyczna wartość nieruchomości, na których ustanowiono hipoteki mające stanowić zabezpieczenie kredytów SK Banku, była znacząco niższa od wartości podawanych w operatach szacunkowych sporządzanych przez rzeczoznawców majątkowych.

- W ten sposób dwie spółki uzyskały ze Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie (SK Bank) w latach 2011 – 2014 dziewięć kredytów w łącznej kwocie ponad 104 mln zł. Spółki po otrzymaniu kredytów nie spłaciły ich, a pieniądze zostały wyprowadzone i wykorzystane niezgodnie z przeznaczeniem opisanym w umowach kredytowych - tłumaczy CBA w przesłanym komunikacie.

d3xtbyd

Zatrzymań dokonano na polecenie Prokuratury Krajowej w Warszawie. Agenci CBA przeszukali miejsca zamieszkania podejrzanych oraz w siedziby spółek – w tym spółki prowadzącej działalność o zasięgu ogólnokrajowym. Zatrzymani mają dziś usłyszeć zarzuty w prokuraturze.

To nie pierwsze działania CBA w tej sprawie. Już wcześniej, pod koniec września ub.r., funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali 13 osób związanych z dokonywaniem oszustw i wyłudzeniem 100 milionów zł z SK Banku w Wołominie oraz z Banku Spółdzielczego w Nadarzynie. Wśród zatrzymanych przez CBA byli b. prezes i b. wiceprezes Banku Spółdzielczego w Nadarzynie. Zatrzymanym 13 osobom w sumie postawiono ponad 100 zarzutów. Wtedy 6 osób zostało tymczasowo aresztowanych.

Działania CBA i prokuratury są związane także z zawiadomieniem przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego po kontroli dotyczącej SK Banku w Wołominie. Łączne straty w tej sprawie oceniane są na ok. 2,6 mld zł. Prowadzący śledztwo nie wykluczają dalszych zatrzymań.

Źródło: CBA/Wawalove.pl

d3xtbyd
d3xtbyd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xtbyd