Trwa ładowanie...
d3n56v7

Afera w Żyrardowie. IPN ostro ws. zmiany nazwy ulicy generała "Nila"

Decyzją radnych PO ulica generała "Nila" w Żyrardowie ma zmienić swoją nazwę na Jedności Robotniczej. "Siał postrach wśród Niemców, został zamordowany przez komunistów" - przypominają tragiczne losy Emila Fieldorfa historycy IPN.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zmiana ulicy generała "Nila" na Jedności Robotniczej budzi wiele kontrowersji.
Zmiana ulicy generała "Nila" na Jedności Robotniczej budzi wiele kontrowersji. (East News)
d3n56v7

W ostatnich dniach Rady Miasta Białystok i Żyrardów głosami działaczy Platformy Obywatelskiej podjęły decyzję o zmianie nazw ulic. W pierwszym przypadku zdecydowano się zlikwidować upamiętnienie mjr Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki", a w drugim generała Nila-Fieldorfa. W sprawie pojawiło się wiele kontrowersji.

Teraz Instytut Pamięci Narodowej odniósł się do zamieszania w okolicach Warszawy. Generał "Nil" był bowiem dowódcą Kedywu Armii Krajowej, zastępcą Komendanta Głównego AK, a pośmiertnie został odznaczony Orderem Orła Białego.

d3n56v7

"Walczył w Legionach o niepodległość, bronił granic przed bolszewikami i Niemcami. Stał na czele Kedywu. To on wydał rozkaz likwidacji 'Kata Warszawy' - generała SS Franza Kutschery. Za to wszystko komuniści pozbawili go życia" - piszą historycy IPN.

Podkreślają, że generał został zamordowany w warszawskim więzieniu na Rakowieckiej w 1953 roku i do dziś nie ma swojego grobu. "Od lat Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN próbuje odnaleźć mogiłę generała" - informują. Eksperci zapewniają, że Emil Fieldorf był postacią jednoznacznie zasługującą na szacunek, uznanie i upamiętnienie.

Zobacz: Michał Dworczyk o książce Donalda Tuska. Padło porównanie do Jarosława Kaczyńskiego

Przypomnijmy, że sprawa budzi wiele kontrowersji. Zgody co do zmian nazw ulic nie ma nawet w samej Platformie Obywatelskiej. Część jej polityków nie jest zadowolonych z decyzji swoich kolegów, o czym więcej pisaliśmy TUTAJ.

d3n56v7

"Apeluję do statutowych władz Platformy Obywatelskiej o wyciągnięcie surowych konsekwencji - aż do usunięcia z partii włącznie - wobec wszystkich jej radnych z Białegostoku i z Żyrardowa, którzy zagłosowali za pozbawieniem ulic w tych miastach majora Zygmunta Szendzielarza i generała Emila Fieldorfa" - napisał w piątek w specjalnym oświadczeniu rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie Jerzy Bukowski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3n56v7

Podziel się opinią

Share
d3n56v7
d3n56v7