Trwa ładowanie...
30-03-2018 09:23

Aktorka z "Pierwszej miłości" pozywa Warszawę. "Nie chcę być truta! Mam dość!"

Aktorka Katarzyna Ankudowicz złożyła do sądu pozew przeciwko Miastu Stołecznemu Warszawie i Skarbowi Państwa. Chodzi o smog, który uprzykrza życie warszawiakom. – Czy Ministerstwo Środowiska uważa, że Polacy mają inne płuca niż Francuzi? – napisała na Instagramie.

Aktorka z "Pierwszej miłości" pozywa Warszawę. "Nie chcę być truta! Mam dość!"Źródło: Forum, fot: Krzysztof Kuczyk/Forum
d3kfp5c
d3kfp5c

Aktorka znana jest z takich seriali jak "Bulionerzy", "Blondynka", "O mnie się nie martw", "Pierwsza miłość". Ostatnio w mediach społecznościowych zrobiło się o niej głośno za sprawą wpisu, który opublikowała na Facebooku i Instagramie.

"Nie chcę być truta! Mam dość! Poziomy alarmowania i informowania o smogu od 2013 r. są w Polsce ustalone na absurdalnie wysokim poziomie – średniodobowej średniej 300 (alarmowanie) oraz 200 (informowanie) mikrogramów pyłu PM 10 na metr sześcienny powietrza. Dla porównania we Francji jest to odpowiednio 80 i 50 mikrogramów na metr sześcienny, do tego określane w bardziej restrykcyjny sposób. Czy zatem Ministerstwo Środowiska uważa, że Polacy mają inne płuca niż Francuzi i u nas skutki zdrowotne pojawiają się dopiero przy ok. cztery razy wyższych stężeniach pyłu w powietrzu niż u Francuzów?" – napisała aktorka. Poinformowała, że weźmie też udział w kampanii na rzecz walki z zanieczyszczonym powietrzem.

Ankudowicz będzie reprezentowana przez kancelarię Radosława Górskiego, który już zapowiedział, że "do sądu trafią kolejne pozwy". Tego samego dnia pozew złożył również tłumacz Tomasz Sadlik. Podobny zamiar ma aktorka Maja Bohosiewicz.

d3kfp5c

"Pozwy dotyczą odpowiedzialności za zanieczyszczenie powietrza (tzw. »smog«) w Polsce. W razie wygrania procesu sądowego, zarówno pani Katarzyna Ankudowicz, jak i pan Tomasz Sadlik przeznaczą zasądzoną sumę pieniężną w całości na cele społeczne (na wskazane w pozwach hospicja)" - czytamy na stronie gorski-radcaprawny.pl

Akcja ma skłonić władze odpowiedzialne za jakość powietrza do działania. - W ten sposób rozpoczęto ważną kampanię antysmogową (prowadzoną pod nazwą: #pozywamsmog), aby skłonić władze do natychmiastowego działania i poprawy jakości powietrza, przez które rocznie w Polsce umiera ok. 45 tysięcy osób”- uważa prawnik.

Widzisz coś ciekawego? Masz zdjęcie, filmik? Prześlij nam przez Facebooka lub na wawalove@grupawp.pl.

Przeczytaj też: Tak mogła wyglądać Świątynia Opatrzności Bożej. "Zamiast bujnej zieleni, mamy wyciskarkę do cytryn"

d3kfp5c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3kfp5c