Trwa ładowanie...
d4f1g3j

Alicja w Ogrodzie Saskim

Niezwykła instalacja w warszawskim parku
Share
Alicja w Ogrodzie Saskim
d4f1g3j

Punktem wyjścia projektów prezentowanych w Zachęcie i Ogrodzie Saskim w Warszawie była książka Lewisa Carrolla Przygody Alicji w Krainie Czarów – słynna opowieść o dziewczynce, która trafiwszy do tajemniczej krainy, przeżywa tam nieprawdopodobne przygody i spotyka niezwykłe postacie. Autorami prac są polscy artyści. Producentem instalacji Alicja w Ogrodzie Saskim jest Narodowy Instytut Audiowizualny.

Zobacz też: Warszawa cała w kwiatach [ZDJĘCIA]

Włodzimierz Jan Zakrzewski, malarz zajmujący się od lat siedemdziesiątych definicją czasu i zmieniającą się percepcją rzeczywistości, postanowił stworzyć w Ogrodzie Saskim interaktywną instalację dźwiękową odnoszącą się do Krainy Czarów. Uczestnik trafia do wykreowanego przez artystę świata ulegającego nieoczekiwanym przekształceniom. Wkrótce okazuje się, że słyszana muzyka się zmienia, Karty do gry poruszają się, a my znaleźliśmy się w labiryncie, po wyjściu z którego dochodzimy do wielkiego ryczącego słonia autorstwa Kuby Bąkowskiego i wysypanej żwirem ścieżki z dźwiękami sterowanymi laserem.

d4f1g3j

Wnikliwi obserwatorzy zauważą, że zmiany szybkości, głośności i barwy dźwięków zależne są od ruchu uczestników, którzy sami mogą na nie wpływać dzięki specjalnej technice opracowanej przez Michała Silskiego. Podobnie jak w oryginalnej opowieści o Alicji, gra skalą i odległością jest tu kluczowym elementem. W efekcie udziału publiczności powstaje na żywo nowe dzieło muzyczne, którego współdyrygentem stać się może nawet kilkuletnie dziecko, doświadczające dzięki temu niecodziennych emocji i radości tworzenia.

Fizyczny kształt instalacji zaprojektowany został przez Jakuba Szczęsnego - architekta używającego środków architektonicznych do kształtowania przestrzeni, ale również jej zmysłowego postrzegania. Celem było tu wyeksponowanie efektu bezpośredniej, organicznej relacji pomiędzy człowiekiem a dźwiękiem.

Bliźniaczym projektem do powyższego jest Alicja po drugiej stronie usytuowana w dolnych salach Zachęty. Tu inspiracją i punktem wyjścia stały się zabawy Carrolla ze skalą, perspektywą i przestrzenią.

*Alicja w Ogrodzie Saskim *
Ogród Saski vis-à-vis Zachęty
12 czerwca – 6 lipca 2014

d4f1g3j

Alicja po drugiej stronie
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
1 czerwca – 17 sierpnia 2014

Zobacz też: Ogród Saski przed wojną [WIDEO]

d4f1g3j

Podziel się opinią

Share
d4f1g3j
d4f1g3j