Trwa ładowanie...

"Alternatywy 4" w końcu bez cenzury!

Po raz pierwszy też serial zostanie zaprezentowany w zrekonstruowanej cyfrowo jakości

"Alternatywy 4" w końcu bez cenzury!
d3kmlz3
d3kmlz3

"Alternatywy 4" w końcu bez cenzury! Od dzisiaj w TVP kultowy serial o mieszkańcach warszawskiego Ursynowa będzie można obejrzeć wraz z usuniętymi pierwotnie przez cenzurę scenami. Serial będzie także zaprezentowany w zrekonstruowanej cyfrowo jakości.

Serial "Alternatywy " po raz pierwszy został wyemitowany przed prawie 28 laty. Nieliczni wówczas wiedzieli, że oryginalna wersja reżyserska wygląda inaczej. Przygotowania do opracowania pełnej wersji serialu rozpoczęły sie kilka lat temu. Porównując listy montażowe z rzeczywistą zawartością zapisów, którymi dysponowała Telewizja Polska, udało się odnaleźć wiele ocenzurowanych fragmentów i wskazać ich pierwotne umiejscowienie w serialu.* Ocenzurowano całe sceny oraz fragmenty scen, które w momencie premiery wyraźnie odnosiły się do panującej wówczas władzy*. Dopiero teraz stało się możliwe odtworzenie oryginalnej postaci serialu, zgodnej z zamysłem reżysera. Nadzór autorski nad cyfrową rekonstrukcją sprawował autor zdjęć, a zarazem współtwórca serialu, Wojciech Jastrzębowski.

Zdjęcia do Alternatyw rozpoczęto w grudniu 1981 roku, na krótko przed stanem wojennym. Serial długo „odpoczywał na półce” z przyczyn politycznych. Pierwsza emisja od razu zaskarbiła mu zainteresowanie i sympatię publiczności. Kolejne odcinki systematycznie przykuwały do telewizorów miliony widzów. Humorystyczne perypetie głównych bohaterów i ironiczno – prześmiewczy klimat całej serii całkowicie zawładnęły wyobraźnią Polaków.

d3kmlz3

Także dzisiaj, po latach serial cieszy się niezmienną popularnością zarówno wśród starszej, jak i młodszej widowni. Jest z pewnością jednym z największych dokonań, jeśli chodzi o rodzime produkcje komediowe. Stanisławowi Barei i dwóm współscenarzystom Januszowi Płońskiemu i Maciejowi Rybińskiemu udało się wykreować spójny świat, w krzywym zwierciadle ukazujący PRL – owskie społeczeństwo z jego niedorzecznościami, układami, nieustanną walką zwykłego człowieka o minimum normalności. Serial przenosi w czasy wszechobecnego braku i bałaganu, kartek na mięso, kolejek, czynów społecznych i zwykłej ludzkiej zapobiegliwości, która pomagała radzić sobie z przeciwnościami. Wartość „Alternatyw” tkwi jednak nie tylko w portretowaniu ówczesnych realiów. To niezapomniane role, można obserwować Romana Wilhelmiego, który wcielił się tu w dozorcę Anioła, Witolda Pyrkosza w niesamowitej kreacji Józka Balcerka i całą galerię mieszkańców bloku, zagranych przez między innymi Wojciecha Pokorę, Stanisławę Celińską, Bożenę
Dykiel, Janusza Gajosa, Mieczysława Voita, Jerzego Bończaka, Jana Kobuszewskiego, Kazimierza Kaczora czy Jerzego Kryszaka. To błyskotliwy humor, znakomite dialogi i absurdalne sceny wypełniające każdy bez wyjątku odcinek.

„Alternatywy 4” będzie emitowany w TVP HD od dzisiaj po dwa odcinki o godzinie 21:50. Powtórki w niedziele o godzinie 16:40.

Zobacz także: Kino Praha w internecie. Legalne filmy za darmo!

d3kmlz3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3kmlz3