Trwa ładowanie...

Będzie powtórka Czarnego Protestu? 8 marca kolejne manifestacje

Kobiety ponownie zorganizują pikietę na terenie warszawskiego metra.

Będzie powtórka Czarnego Protestu? 8 marca kolejne manifestacje
d5cy893
d5cy893

Ogólnopolski Strajk Kobiet zapowiada kolejną ogólnoświatową manifestację, która ma na celu "powstrzymać marsz populizmu i neofaszyzmu przez świat". Powtórka z "Czarnego Protetsu" ma odbyć się 8 marca. Jak na razie w stolicy zaplanowano pikietę w warszawskim metrze.

Międzynarodowy Strajk Kobiet 8 marca jest w Polsce realizowany przez Ogólnopolski Strajk Kobiet – nieformalną, bezpartyjną inicjatywę kobiet, należących do różnych organizacji kobiecych, a także niezrzeszonych, które zorganizowały Ogólnopolski Strajk Kobiet – Czarny Poniedziałek 3 października 2016 r. w ponad 200 miastach w Polsce i za granicą.

Jak zaprotestują kobiety 8 marca? Wśród pomysłów organizatorów Międzynarodowego Strajku Kobiet pojawiły się takie propozycje jak: strajk totalny (zaprzestanie pracy oraz wykonywania pracy w domu) czy strajk czasowy (zaprzestanie pracy na 1-2 godziny). Nieodzownym elementem protestujących ma znów być czarny ubiór, czarne elementy ubioru, wstążeczki, znaczki. Organizatorzy zapowiadają równie bojkot firm "posługujących się seksizmem w reklamie lub dyskryminujących pracownice ze względu na płeć". Możliwe, że dojdzie również do blokady dróg.

Październikowy "Czarny Protest"

W wielu miastach Polski 3 października odbył się "czarny protest" . Był to wyraz sprzeciwu wobec możliwości zaostrzenia przepisów dotyczących aborcji. W manifestacji w Warszawie - jak szacują służby porządkowe - wzięło udział w kulminacyjnym momencie ok. 17 tys. osób.

Czarne protesty OSK doprowadziły do wycofania się partii rządzącej z procedowanego przez Sejm projektu całkowitego zakazu aborcji. - Sukces zawdzięczamy maksymalnemu rozproszeniu naszego protestu – temu, że każda kobieta w Polsce mogła wziąć sprawy w swoje ręce - podkreślają organizatorzy wydarzenia.

d5cy893

Ogólnopolski Strajk Kobiet wpisał się w serię protestów kobiecych w różnych państwach – niedługo po ogółnopolskich strajkach na ulice wyszły m. in. Koreanki i mieszkanki wielu krajów Ameryki Łacińskiej. - Uważamy, że kobiety są siłą, która może powstrzymać marsz populizmu i neofaszyzmu przez świat. Jesteśmy przecież wszędzie - uważa Ogólnopolski Strajk Kobiet.

Wiedźmy w metrze

W koalicji Międzynarodowego Strajku biorą udział kobiety z prawie 30 państw, planując na 8 marca 2017 r. masowe działania pod hasłem „Solidarność naszą bronią”. Jak na razie w Warszawie zaplanowano pikietę "Wiedźmy w metrze", która ma się odbyć o godzinie 8:30. Podczas tego wydarzenia organizatorki mają przedstawić swoje postulaty dotyczące praw kobiet w Polsce i na świecie. * *

- Wiedźmy dobrze wiedzą, że swoich praw kobiety nie dostały w prezencie za dobre zachowanie, ale że musiały o nie walczyć przez pokolenia. I że prawa raz dane muszą być pilnowane. Nie można ich zostawić bez dozoru i opieki - czytamy na stronie wydarzenia.

Program Międzynarodowego Strajku Kobiet będzie uzupełniany na bieżąco. Na terenie Polski protest odbędzie się w takich miastach jak: Białystok, Elbląg, Gdańsk, Jelenia Góra, Katowice, Koszalin, Kraków
i wiele innych.

d5cy893
d5cy893
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5cy893