Trwa ładowanie...

Będzie tramwaj na Gocław?

Wstępny projekt został przekazany do dalszych prac

Będzie tramwaj na Gocław?
d2bbyyg
d2bbyyg

Zarząd Województwa Mazowieckiego uwzględnił wniosek wiceprzewodniczącego sejmiku Tomasza Kucharskiego (burmistrza Pragi Południe) i przekazał do dalszych prac projekt "Tramwaj na Gocław ".

O tramwaju na Gocław mówi się od miesięcy. W ubiegłym roku, 8,5-kilometrową linię tramwajową na Gocław, warszawski ratusz umieścił na liście projektów, na które chce się ubiegać o dofinansowanie z nowego budżetu unijnego na lata 2014-20.

Stało się to początkiem dyskusji o tym, czy rozbudować w tą stronę metro , czy lepiej położyć szyny tramwajowe. Druga opcja jest o wiele tańsza - koszt trasy tramwajowej wyniósłby 200 mln zł, a nitki metra na Gocław - ok. 3 mld zł.. Do tego trasa metra prowadziłaby okrężną drogą, przez tereny położone na północ od Grochowskiej i rondo Wiatraczna. Utrudnieniem mogłyby też być przesiadki przy Stadionie Narodowym .

d2bbyyg

Planiści myślą o stworzeniu trasy tramwajowej na Gocław, która prowadziłaby w bok od al. Waszyngtona po wschodniej stronie Kanału Wystawowego. Dziś są tam działki. Tory wcięłyby się w nie na szerokość dwóch ogródków. Dalej linia prowadziłaby wiaduktem nad al. Stanów Zjednoczonych do ul. Bora-Komorowskiego i przebudowanej pętli przed Trasą Siekierkowską. *Tramwaje miałyby tu wspólne stanowiska z autobusami kursującymi w głąb osiedla oraz na obrzeża miasta.*

Ponadto na potrzeby przeanalizowania skutków funkcjonalno-ruchowych rozpatrzono wszystkie warianty z przedłużeniem trasy tramwajowej do wezła Żaba.

"Z punktu widzenia niezawodności działania sieci tramwajowej w tej części Warszawy trasa na Gocław, wraz z przedłużeniem do węzła "Żaba", będzie alternatywą dla ciągu ulic Grochowska, Targowa, 11 Listopada. Punktem krytycznym sieci na Pradze, obniżającym znacznie niezawodność jej funkcjonowania, jest "wąkie gardło" w ruchu tramwajowym przy Dworcu Wileńskim . Skrzyżowanie ul. Targowej i al. Solidarności to punkt krytyczny w sieci tramwajowej Warszawy, którego nie można ominąc w przypadku blokady ruchu zarówno tramwajowego jak i drogowego w tym węźle. Wybudowanie w/w połaczenia stworzyłoby trasę alternatywną, obiegająca ten krytyczny punkt sieci, co miałoby istotne znaczenie w pracy układy tramwajowego tej części miasta" - czytamy w studium przygotowanym przez SISKOM .

Niektórzy mieszkańcy Gocławia uważają pomysł za bezsensowny. Inni uważają, że już niedługo metro albo linia tramwajowa na Gocław będzie koniecznością. A co Wy o tym sądzicie? Czekamy na Wasze komentarze!

Czytaj również: Będą nowe linie tramwajowe na Bemowo i Tarchomin

d2bbyyg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2bbyyg