Trwa ładowanie...

Będzie ugoda Metra z Siemensem w sprawie Inspiro? "Jest wola z obu stron"

Koła w dostarczonych składach zużywają się zbyt szybko.

Share
Będzie ugoda Metra z Siemensem w sprawie Inspiro? "Jest wola z obu stron"
d43l3z3

Pomimo różnicy zdań w zakresie problemów występujących na II linii stołecznego metra wygląda na to, że spór nie skończy się w sądzie. Zarówno Siemens, jak i Metro Warszawskie zamierzają wypracować dwustronne porozumienie. Spółka przekonuje, że przyczyną są wady konstrukcyjne Inspiro, które wpływają też na zbyt szybkie zużycie elementów infrastruktury . Producent z kolei zapewnia, iż o żadnych wadach nie ma mowy a problemy wynikają przede wszystkim ze stanu II linii. Siemens powołuje się przy tym na opinię biegłego. Pisaliśmy o tym tutaj .

We wstępnej fazie rozmów okazało się, że sprawa może zakończyć się w sądzie . Metro Warszawskie zabezpieczyło bowiem gwarancję bankową w wysokości 60 mln zł, a producent nie otrzymał też ostatnich 5% wartości kontraktu za dostawę Inspiro. W odpowiedzi Siemens stwierdził, że wymiana zepsutych kół może kosztować nawet 12 mln zł, co zdaniem Metra jest kwotą mocno zawyżoną. Sam skład ma mieć z kolei negatywny wpływ na stan infrastruktury podziemnej kolejki. Z ostatnich doniesień wynika jednak, iż obie strony są bliskie porozumienia a tym samym finalnego rozwiązania problemu .

- Pragnę podkreślić, że w tej chwili mówimy jedynie o różnicy zdań a nie ostrym sporze - podkreśla dla WawaLove.pl Anna Bartoń rzeczniczka Metra Warszawskiego. - Zostały powołane specjalne zespoły techniczne, których zadaniem będzie ustalenie przyczyn problemów występujących w składach Inspiro i konkretne porozumienie. Wola merytorycznych rozmów jest widoczna po obu stronach - dodaje Bartoń.

d43l3z3

Przypomnijmy, że 35 pociągów Inspiro zamówionych głównie do obsługi II linii metra kosztowało ponad 1 mld zł. Jak zapewniał producent koła miały wytrzymać przez osiem lat, bez konieczności ich naprawy bądź wymiany. Okazało się, iż problemy pojawiły się niestety dużo wcześniej. Miejmy nadzieję, że już wkrótce zostaną ostatecznie rozwiązane a pasażerowie odetchną z ulgą.

d43l3z3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d43l3z3
d43l3z3