Trwa ładowanie...

Brak wspólnego biletu bardzo realny

Nasz plan minimum: zachować wspólny bilet w I strefie i na wspólnych liniach z SKM - mówi Leszek Ruta, dyrektor ZTM

Brak wspólnego biletu bardzo realny
d1z3pvh
d1z3pvh

Przyszłość wspólnego biletu w Warszawie jest bardzo niepewna. Warszawa, w związku ze spodziewanym spadkiem dochodów, wypowiedziała od kwietnia br. umowy z sąsiednimi samorządami dot. jego funkcjonowania w obecnym kształcie, a oczekiwania finansowe Kolei Mazowieckich cały czas rosną - donosi " Rynek Kolejowy ".

Jak tłumaczy Leszek Ruta, dyrektor warszawskiego Zarządu Transportu Miejskiego, brak wspólnego biletu jest jak najbardziej realny. Problemem okazuje się brak systemu finansowania i ustawy metropolitarnej, nie ma również ogólnej składki. "Niestety kryzys tak samo dotknął Warszawę, jak i okoliczne gminy. Problem jest taki, że nie ma mechanizmu, dzięki któremu można byłoby przekonać sąsiednie gminy, nieleżące bezpośrednio przy kolei, a których mieszkańcy korzystają z tego dobrodziejstwa, do płacenia. Twierdzą, że nie mają pieniędzy. Powiaty też nie dokładają się. W związku z tym obciążenie dla tych „kolejowych” gmin podwarszawskich, jak Sulejówek, Piastów, Otwock, Józefów jest tak duże, że one nie są w stanie tego udźwignąć. My tymczasem od początku stawialiśmy sprawę jasno: chcemy dojść do tego, żeby gminy podwarszawskie pokrywały 40% kosztów, dzisiaj natomiast finansują one na poziomie mniej więcej 30%."

Na razie wspólny bilet obowiązuje na starych zasadach do końca marca 2013 roku. Negocjacje z gminami już się rozpoczęły. Jaki jest pomysł na utrzymanie tego biletu? - Wariant łomiankowski: suma biletów miesięcznych naszego i Kolei Mazowieckich plus dofinansowanie samorządu, od którego zależeć będzie wysokość ceny takiego biletu. Będzie on ważny na określonych liniach - przekonuje Leszek Ruta w rozmowie z "Rynkiem Kolejowym".

Wychodzi na to, że* utrzymanie wspólnego biletu na starych zasadach jest raczej niemożliwe. Zakłada się, że będzie można* zachować wspólny bilet w I strefie i na wspólnych liniach z SKM, ograniczając go przy tym do biletów miesięcznych i kwartalnych. W tej sprawie będą prowadzone rozmowy.

d1z3pvh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1z3pvh