Trwa ładowanie...

Budowa drugiej linii metra. Robotnicy znaleźli kości i szkielet mężczyzny zabitego podczas rzezi Woli

O znaleziskach poinformowano podczas piątkowej konferencji prasowej.
get

Budowa drugiej linii metra. Robotnicy znaleźli kości i szkielet mężczyzny zabitego podczas rzezi Woli
d3hdbl6
d3hdbl6

Przedmioty codziennego użytku, militaria z okresu powstania listopadowego i II wojny światowej oraz kości ludzkie zostały znalezione podczas prac nad rozbudową II linii metra w Warszawie.

Władze Warszawy poinfomorwały o znalezisku w piątek w czasie spotkania zorganizowanym w gmachu Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Jak podkreślono, Metro Warszawskie zawarło z Muzeum umowę na pełnienie nadzoru archeologicznego w czasie budowy.

„Nasza działalność w trakcie budowy kolejnego odcinka II linii metra jest dowodem na to, że archeologia nie jest jedynie dziedziną nauki, skupiającą się na czasach dawnych. Archeologia zaczyna się wczoraj i dotyczy także wydarzeń wieku XIX i XX. Opowiada także o przeszłości nie tak bardzo od nas odległej” – powiedział Wojciech Brzeziński, dyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego.

W ciągu rocznych prac na Woli zostały wykonane sieci i instalacje podziemne kolidujące z budową stacji. Pracownicy natrafili także na przedmioty związane z życiem codziennym mieszkańców Warszawy – butelki farmaceutyczne, kałamarze, fragmenty wyposażenia fabrycznego, ceramika – jak również pozostałości dawnego torowiska tramwajowego oraz militaria, pochodzące z okresu powstania listopadowego (granat armatni) oraz II wojny światowej (fragment gąsienicy i koła niemieckiego czołgu, kolba karabinu, hełm).

Podczas prac znaleziono również kości ludzkie, a także szkielet mężczyzny, najprawdopodobniej zabitego w sierpniu 1944 r. podczas rzezi Woli. Wszystkie obiekty zostaną skierowane do dalszych badań.

d3hdbl6

Nadzór historyczny nad pracami sprawuje Muzeum Powstania Warszawskiego. Jak przypomniał podczas konferencji prasowej dr Paweł Ukielski, zastępca dyrektora muzeum, teren warszawskiej Woli jest szczególnie istotny dla historii miasta – w 1944 r. miała miejsce tzw. rzeź Woli, w trakcie której oddziały SS i policji niemieckiej, pacyfikujące Powstanie Warszawskie dokonały eksterminacji mieszkańców dzielnicy.

„Zaproszenie Muzeum Powstania Warszawskiego i Państwowego Muzeum Archeologicznego pokazuje jak poważnie traktowana jest sprawa pamięci i dbania o nią. Pracom, prowadzonym z myślą o przyszłości, może towarzyszyć pamięć o przeszłości” – powiedział.

Przed rozpoczęciem budowy podziemnej kolejki badacze wykonywali prace, które miały pomóc w ustaleniu dawnych miejsc historycznej zabudowy. Poszukiwano śladów związanych z takimi wydarzeniami jak insurekcja kościuszkowska – bez powodzenia – powstanie listopadowe oraz okresu I i II wojny światowej. Obecnie budowa wchodzi w kolejny etap – prowadzone są prace przy wykopach wstępnych, wybierany jest grunt spod stropów stacji.

źródło: PAP

d3hdbl6

Jesteś świadkiem zdarzenia w Warszawie, które jest dla Ciebie ważne? Widzisz coś ciekawego? Skontaktuj się z nami przez Facebooka lub na wawalove@grupawp.pl.

Przeczytaj też: Tragedia pod Warszawą. Tir przygniótł kierowcę

d3hdbl6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hdbl6