Trwa ładowanie...

Budowa metra zniszczy historyczną kamienicę? Mieszkańcy muszą się wyprowadzić

Eksmisja grozi aż 30 rodzinom z kamienicy przy Strzeleckiej 46. Powodem pogarszającego się stan budynku jest budowa kolejnej stacji II linii metra.

Budowa metra zniszczy historyczną kamienicę? Mieszkańcy muszą się wyprowadzić
daizwpx
daizwpx

Kamienica przy ulicy Strzeleckiej 46 została wybudowana w 1910 roku i figuruje w rejestrze jako zabytek, jednak wszystko wskazuje na to, że nieuchronnie zbliża się jej kres. W wyniku prowadzonych prac, związanych z budową stacji II linii metra Szwedzka, stan kamienicy znacznie się pogorszył. Czy mieszkańcy ze Strzeleckiej będą zmuszeni do przeprowadzki?

Jak udało się dowiedzieć tvnwarszawa.pl, wspomniana kamienica jest własnością dzielnicy Praga Północ. Nieopodal trwają prace nad kolejną stacją II linii metra, przy ulicy Szwedzkiej. Kamienicę zamieszkuje 30 rodzin, które od niedawna otrzymują wypowiedzenia umowy najmu, mimo, że były podpisane na czas nieokreślony. Wszystko z powodu pogarszającego się stanu kamienicy przy Strzeleckiej 46.

Według relacji tvnwarszawa.pl, ściany kamienicy pękają, a sam budynek grozi zawaleniem. Zostało to potwierdzone w ekspertyzie Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego dla m.st. Warszawy, która podjęła decyzję o wykwaterowaniu. - Nie można ryzykować zdrowia i życia ludzi, bo jeśli coś się wydarzy, ktoś będzie musiał ponieść za to odpowiedzialność. Ja na pewno nie chcę – oświadcza burmistrz dzielnicy Praga Północ Wojciech Zabłocki.* *

Lokatorzy skarżą się na to, że o potencjalnej wyprowadzce dowiedzieli się za późno. - Jestem burmistrzem od pół roku i jedną z pierwszych decyzji, które podjąłem było przeprowadzenie ekspertyz w sprawie tego budynku, najpierw przez nasz Zakład Gospodarowania Nieruchomościami, później przez PINB - tłumaczy Zabłocki w rozmowie z tvnwarszawa.pl.

Według Mateusza Witczyńskiego z firmy Astaldi (wykonawcy budowy) Powiatowy Inspektorat Budowlany decyzję podjął jeszcze przed rozpoczęciem budowy. - Dlatego też nie możemy przeprowadzić wszystkich prac w pobliżu kamienicy, wspólnie z miastem próbujemy wypracować rozwiązanie - mówi Witczyński.

daizwpx
daizwpx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
daizwpx