Trwa ładowanie...
Aleksandra Synowiec
15-07-2013 18:02

Były radny skazany za "suczki"

Dariusz Dolczewski będzie musiał przeprosić i zapłacić odszkodowanie za naruszenie praw autorskich współtwórcy hiphopowego utworu

Były radny skazany za "suczki"
d19xdx0
d19xdx0

Sąd okręgowy Warszawa-Praga nakazał Dariuszowi Dolczewskiemu przeprosiny oraz wypłatę odszkodowania na rzecz rapera Donia. Sprawa zaczęła się, gdy dwa lata temu ówczesny radny i kandydat na posła z ramienia Platformy Obywatelskiej wykorzystał w swojej kampanii wyborczej hiphopowy utwór "Suczki" grupy Ascetoholix. Wszystko bez zgody Dominika Grabowskiego (znanego jako "Doniu"), współautora i wykonawcy utworu.

Film wykorzystujący utwór mojego współautorstwa jako element rozgrywek przedwyborczych, został wielokrotnie powielony przez szereg serwisów prasowych, stając się jednocześnie głośnym elementem kampanii jednego z komitetów wyborczych. Pomijając poziom "spotu", to niedopuszczalne, aby kandydat na Posła na Sejm RP, posuwał się do rażącego naruszenia praw autorskich - powiedział wówczas Doniu. Pozwał Dolczewskiego o naruszenie praw autorskich.

Dodatkowo spot zamieszczony podczas kampanii obrażał młode działaczki z ramienia PiS, które miały być przez Dolczewskiego porównane do tytułowych "suczek". Materiał zawierał zdjęcia owych młodych działaczek Prawa i Sprawiedliwości nazywanych czasem "aniołkami Kaczyńskiego". Film z wykorzystanym utworem obejrzały tysiące ludzi. Nie uszło to również uwadze polityków, którzy wyrażali swoje zdanie na ten temat. Po tych słowach krytyki Dolczewski usunął klip.* Do Sejmu się nie dostał. Dziś jest urzędnikiem w w Ministerstwie Cyfryzacji i Administracji.*

d19xdx0

Sprawa praw autorskich miała swój finał w piątek. Doniu wygrał sprawę w sądzie. Dolczewski ma przeprosić rapera na swoim profilu facebookowym. Były radny będzie też musiał zapłacić 10 tys. zł zadośćuczynienia i 7,5 tys. zł odszkodowania. Razem z kosztami sądowymi cała sprawa będzie go więc kosztować ponad 20 tys. zł. Wyrok wciąż nie jest prawomocny.

d19xdx0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19xdx0