Trwa ładowanie...

Cała Warszawa w kwiatach!

W 2014 roku stolicę zdobić będzie 540 tys. roślin ozdobnych!

Cała Warszawa w kwiatach!
db6whq2
db6whq2

Przyuliczne kwietniki i parkowe rabaty w letniej odsłonie. Rozpoczyna się sadzenie 285 tys. kwiatów na miejskich placach, rondach oraz w sześciu parkach, którymi opiekuje się Zarząd Oczyszczania Miasta (Ogród Saski, Pole Mokotowskie, park Skaryszewski, Praski, Ujazdowski oraz Fosa i Stoki Cytadeli).

Wśród letnich nasadzeń znajdziemy te najpopularniejsze i sprawdzone gatunki kwiatów, jak pelargonie, begonie i aksamitki. Ale będzie też coś nowego. Na Polu Mokotowskim po raz pierwszy posadzona zostanie werbena patagońska. Ta delikatna roślina jest doskonałym uzupełnieniem każdej rabaty, gdyż ze względu na swoją subtelność nie jest konkurencją, a tłem dla innych roślin. Jej drobne fioletowe kwiaty wabią pszczoły i wielobarwne motyle. Oprócz niej na parkowych rabatach pojawi się irezyna, lobelia i szałwia – w sumie prawie 14 tys. roślin.

46 tys. kwiatów ozdobi park Skaryszewski. Najwięcej posadzonych zostanie begonii – aż 18 tys. i 14 tys. znanych pod nazwą pokrzywka brazylijska koleusów o żółto-zielonych liściach. Oś główną parku i rabaty na rondzie Waszyngtona zapełni pachnotka o bordowym kolorze liści – zioło naturalnie zwalczające alergię.

W Ogrodzie Saskim sadzonych jest 30 tys. kwiatów. Wśród nich najwięcej begonii (11,2 tys.) i pelargonii (6,8 tys.). Na rabatach wzdłuż głównej alei oraz wokół fontanny Marconiego posadzonych zostanie prawie 7 tys. żółtych i pomarańczowych aksamitek. To kwiaty odporne na choroby, a także wytrzymałe na upały i susze.

db6whq2

Nowe aranżacje pojawiają się także na ulicznych kwietnikach. Od Ronda de Gaulle’a aż po Plac Zamkowy podziwiać będzie można kompozycje białych i różowych begonii z bordowymi liśćmi irezyny oraz różowych i fioletowych niecierpków. Ta ostatnia roślina swoją nazwę zawdzięcza owocom, które „niecierpliwie” czekają aż dojrzeją, a przy najmniejszym dotknięciu pękają rozrzucając wokoło nasiona.

Begonie i pelargonie będzie można podziwiać m.in. na pl. Bankowym, rondzie Dmowskiego i ul. Marszałkowskiej. W sumie na przyulicznych kwietnikach posadzonych zostanie 165 tys. kwiatów. Razem z obsadzeniem parkowych rabat daje to 285 tys. kwiatów. Koszt sadzenia roślin i ich pielęgnacji do jesieni to kwota około 900 tys. zł. W sumie w 2014 roku stolicę zdobić będzie 540 tys. kwiatów, co będzie kosztować ok. 1,3 mln. zł.

Trzecia w tym roku zmiana kwiatów czeka nas jesienią, kiedy to sadzone będą chryzantemy. W sumie w 2014 roku stolicę zdobić będzie 540 tys. kwiatów.

*Przeczytajcie też: Pierwsze w Warszawie osiedle zasilane słońcem! *

db6whq2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
db6whq2