Trwa ładowanie...
dbu2eca

Chciał usunąć Auschwitz i POLIN z listy wycieczek. Dyrektor muzeum: "to ignorancja i zubożenie historii"

W mediach pojawiła się informacja, że zwiedzenie Muzeum Żydów Polskich POLIN i KL Auschwitz zniknie z programów wycieczek promujących Polskę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Chciał usunąć Auschwitz i POLIN z listy wycieczek. Dyrektor muzeum: "to ignorancja i zubożenie historii"
dbu2eca

Minister sportu i turystyki Witold Bańka odwołał dziś ze stanowiska Marka Olszewskiego, szefa Polskiej Organizacji Turystycznej. Przyczyną było wykreślenie z programu wycieczek Auschwitz i muzeum Muzeum Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Dykrektor muzuem zabrał głos w tej sprawie.* *

W mediach pojawiła się informacja, że zwiedzenie Muzeum Żydów Polskich POLIN i KL Auschwitz zniknie z programów wycieczek promujących Polskę. Przyczyna? Według Marka Olszewskiego, szefa Polskiej Organizacji Turystycznej "to polskie, a nie żydowskie elity zostały w czasie wojny zupełnie przeorane i zlikwidowane".

- Pamiętajmy, że kultura żydowska w praktyce cała przetrwała. Dlatego z programów wizyt zagranicznych dziennikarzy, organizowanych przez POT, zniknie zwiedzanie KL Auschwitz czy Muzeum Żydów Polskich "Polin" - czytamy na łamach "Gazety Wyborczej" - Chcemy położyć nacisk na promowanie tego, co cenne w naszej własnej kulturze - dodaje Olszewski.

dbu2eca

"Ubożenie historii"

Prof. Dariusz Stola, Dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN nie kryje zaskoczenia decyzją Olszewskiego. "Ze zdumieniem przyjąłem informację o usunięciu placówki z programów wizyt organizowanych przez POT dla przedstawicieli zagranicznych mediów" - napisał Stola w oświadczeniu. Dyrektor muzeum zwrócił uwagę na fakt, że POLIN odwiedziło prawie milion osób poza tym muzuem zdobyło tytuł Europejskiego Muzeum Roku i wskazywane jest przez turystów z całego świata jako trzecia najważniejsza atrakcja Warszawy.

"Jeszcze większe zdumienie i oburzenie budzi cytowana w 'Gazecie Wyborczej' wypowiedź p. Marka Olszewskiego dająca świadectwo historycznej ignorancji oraz szkodliwej tendencji do zubożenia historii i kultury naszego kraju, do redukcji tego, co polskie, do ram plemiennych czy rasistowskich. Mam nadzieję, że p. Olszewski został nieprecyzyjnie zacytowany, bowiem w innym wypadku jego słowa należy określić jako skandaliczne" - komentuje dyrektor muzeum.

Przypomnijmy, że Marek Olszewski został szefem Polskiej Organizacji Turystycznej w marcu. Jak podaje "Gazeta Wyborcza", Olszewskim jest byłym prezesem uzdrowisk w Kołobrzegu i Świeradowie-Zdroju oraz dwukrotnym kandydatem na burmistrza Kamienia Pomorskiego z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

dbu2eca

Jesteś świadkiem zdarzenia w Warszawie, które jest dla Ciebie ważne? Widzisz coś ciekawego? Skontaktuj się z nami przez Facebooka lub na wawalove@grupawp.pl

*Przeczytajcie również: Polacy zabrali głos. Przeprowadzono sondaż w sprawie powstania pomnika Lecha Kaczyśkiego *

dbu2eca

Podziel się opinią

Share
dbu2eca
dbu2eca