Trwa ładowanie...

Ciemno na ulicach Warszawy

Warszawski ZDM oszczędza na bezpieczeństwie na drogach?

Ciemno na ulicach Warszawy
d2btg54
d2btg54

Od kilkunastu dni warszawscy kierowcy skarżą się na egipskie ciemności - podaje rozgłośnia radiowa RMF FM. Użytkownicy warszawskich dróg narzekają, że po zmroku latarnie zapalają się zbyt późno, a rankiem gasną za szybko. A w ciemnościach dużo łatwiej jest potrącić pieszego.

Zarząd Dróg Miejskich twierdzi mimo to, że wszystko jest w porządku. Zdaniem urzędników, kierowcy powinni przyzwyczaić się do zimowych, krótkich dni. ZDM dodaje, że żadnych zmian w ustawieniach latarni nie było, a w mieście światło dają przecież... sklepowe witryny.

Większość ze 120 tysięcy warszawskich latarni zapala zegar astronomiczny i w ich przypadku można ustawić czas po zachodzie słońca, w jakim powinny się włączyć. Problem w tym, że może to zrobić tylko producent sterowników, które włączają latarnie. Pozostałymi światłami steruje sygnał z satelity.

- Na podstawie sygnału z nadajnika GPS przychodzi sygnał z kosmosu i o danej godzinie latarnie się włączają bądź wyłączają - tłumaczy w RMF FM Adam Sobieraj z Zarządu Dróg Miejskich. - W tym wypadku nie mamy możliwości regulacji.

Możliwe jednak, ze chodzi po prostu o oszczędzanie. Rzecznik zaprzecza temu, ale też przyznaje, że godzina oświetlenia miasta kosztuje co najmniej 8 tysięcy złotych. Tylko czy te oszczędności nie spowodują wzrostu liczby wypadków na warszawskich drogach? Co o tym sądzicie?

d2btg54
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2btg54