Trwa ładowanie...

Co ZA DARMO w weekend?

Sporo ciekawych propozycji. Coś dla dużych i małych!

Co ZA DARMO w weekend?
dlvbjv8
dlvbjv8

FESTIWAL PRZEMIANY w Centrum Nauki Kopernik (1-9 września)

Przez 9 dni w otoczeniu Centrum Nauki Kopernik będą odbywać się warsztaty, projekcje filmowe, działania teatralne, autorskie wydarzenia z pogranicza sztuk, nowatorskie koncerty łączące dźwięk, sztuki wizualne i nowe technologie. Mierzą się one z różnymi zmianami: historycznymi, społecznymi, kulturowymi, które zachodzą we współczesnym mieście.

Centrum Nauki Kopernik jest miejscem, które zmienia myślenie ludzi o nauce, kulturze, świecie. Rozbudza ciekawość, ośmiela do samodzielnych poszukiwań, do odwagi niezależnego myślenia. Takie wartości przyświecały także przy organizacji Festiwalu. Zachęcamy do twórczego traktowania przestrzeni: uczestnicy Przemian sami projektują scenografię festiwalową, zmieniają oblicze powiślańskich zakładów rzemieślniczych, próbują znaleźć sposób na porozumienie międzypokoleniowe.

Podczas festiwalu wychodzimy z budynku Kopernika, opuszczamy wystawy. Do współtworzenia programu zapraszamy też kuratorów: designerów, producentów muzycznych, grafików, filozofów i społeczników. Zależy nam bowiem na tworzeniu przestrzeni, gdzie spotykać się będą ludzie o różnych poglądach.

Wstęp na festiwal jest wolny, ale na niektóre wydarzenia trzeba się rejestrować.

Festiwal zacznie się w sobotę na wyspie leżącej w pobliżu mostu Śląsko-Dąbrowskiego na Wiśle. Zostanie tam zaprezentowana sztuka "Port Miron" w reżyserii Pawła Passiniego i Hanny Nowak-Radziejowskiej, zrealizowana na podstawie wcześniej niepublikowanych nagrań wierszy i fragmentów dziennika Mirona Białoszewskiego.

dlvbjv8

Pełny program festiwalu i szczegóły dot. rezerwacji znajdziecie NA STRONIE

......................................................................................................................................................................

Warszawa w przededniu II Wojny Światowej - spacer (sobota)

Biuro Przewodników Skarby Warszawy oraz Fundacja im. Św. Kazimierza Królewicza pragną Państwa zaprosić na kolejny spacer z cyklu „Odkryj Skarby Warszawy”. Tym razem, w 73. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej, odbędzie się specjalna wycieczka pt. „Warszawa w przededniu II Wojny Światowej”. *Uczestnictwo w wycieczce jest bezpłatne! *(dobrowolne datki na rzecz Fundacji imienia Św. Kazimierza Królewicza)

*Spacer odbędzie się w sobotę, 1 września, poprowadzi go Rafał Zelman, licencjonowany przewodnik miejski. *Wycieczka rozpocznie się o godzinie 15:00. Spotykamy się pod Zamkiem Królewskim przy Wieży Zegarowej.

dlvbjv8

Warszawa przed II Wojną Światową uznawana była za jedną z piękniejszych europejskich stolic. Jak wyglądało życie w 20-leciu międzywojennym, który obiekt był najważniejszy dla Warszawiaków? Gdzie urzędował prezydent Rzeczypospolitej oraz jak przebiegała obrona Warszawy we wrześniu 1939 roku? O tym wszystkim dowiemy się już w sobotę!

Czy wiesz:
Kiedy i gdzie odgrywany jest hejnał Warszawy?
Gdzie przed wojną urzędował prezydent?
Który pałac był siedzibą Dowództwa Obrony Warszawy?
Kto zlecił przygotowanie przedwojennego projektu budowy metra?
Dlaczego 3 września 1939 roku wiwatował lud Warszawy?
Przyjdź i dowiedz się jeszcze więcej!

......................................................................................................................................................................

Weekend na Zielonym Jazdowie czyli CSW na trawie (piątek-niedziela)

31 sierpnia, PIĄTEK:****

20:00 - Spotkanie z ekspertem + dyskusja: Natalia Romik „ECO Design – luksus czy lewicowy manifest?”
Luksus dla zamożnych, śmieciowa sztuka, czy świadomy i zaangażowany manifest? Eko-design powoli i nierówno wkracza do obiegu naszych codziennych potrzeb. Jak wygląda wdrażanie eko-idei w Polsce m.in. na przykładzie kompleksu “Zoom Natury” w Janowie Lubelskim.

dlvbjv8

21:00 - Kino: Zaćmienie Słońca / Pod Sluncem Tma, reż. Martin Marecek, Czechy 2011
Mimo pogodnej atmosfery panującej w dokumencie, „Zaćmienie Słońca” stawia trudne pytanie o sensowność humanitarnych wypraw do Afryki w celu niesienia pomocy, czy też dzielenia się zdobyczami nowoczesnej cywilizacji.

21:00-1:00 - DJ set magazyn „Glissando” prezentuje. Tym razem pogłaszczemy po głowie tego, który spoczywa na leżaku, będziemy delikatni i ostrożni. Nie będzie hitów, ani, z drugiej strony, żadnej psychodelii. Po prostu zapach nieskoszonej trawy, świeżych ekobułeczek, czasami przetykany dochodzącą z sąsiedniego pola, nieco drażniącą wonią rzepaku. Te obrazy postaramy się połączyć dzięki dźwiękom, które raczej nie nadają się do klubów, a jednak przypisuje się im miano "house".

1 września, SOBOTA

dlvbjv8

11:00-16:00 „Recycling daje owoce“ - Dominik Dobrowolski/Cycling Recycling
Akcja odbywa się już po raz trzeci i każdego roku cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców stolicy. W ubiegłym roku rozdano ponad tonę zdrowych upominków. „Zasady akcji są naprawdę proste. Każdy, kto przyniesie makulaturę, szklane słoiki, butelki PET, opakowania z tworzyw sztucznych lub kartoniki po napojach w zamian otrzyma torebkę owoców. Chcemy w ten sposób z jednej strony zachęcić mieszkańców Warszawy do recyklingu z drugiej pokazać, że dbanie o środowisko wychodzi wszystkim na zdrowie, tak jak jedzenie owoców” – zachęca Dominik Dobrowolski, Pomysłodawca i Organizator akcji „Recykling daje owoce”.

11:00-12:30 „Wszystko zaprojektowane, czyli ekozoo” Maja Piskorska / Concordia Design
Warsztat przeznaczony dla dzieci w wieku 6-8 lat (grupy 10-osobowe)

13:30-15:00 „Wszystko zaprojektowane, czyli ekozoo” Maja Piskorska / Concordia Design
Zapisy: kids@concordiadesign.pl (dopisek CSW wraz z wiekiem dziecka - płatne 10zł)

dlvbjv8

12:00-15:30 Jazda na Makaron! Warsztaty kulinarne z przyrządzania makaronu. Zgłoszenia bezpośrednio przed imprezą. Bilety: 5 zł. Kontakt do oraganizatorów: varsavia@slowfood.waw.pl

Od 14:00 Minitarg owocowo-warzywny – m.in. stoisko rodzinnego gospodarstwa ekoturystycznego "Dąbrowka" (organizacja: Stowarzyszenie Ekoland). Do skosztowania będzie między innymi chleb orkiszowy, kanapki ze smalcem, warzywa i inne ekoprodukty.

16:00-18:00 warsztat realizacyjny: Budownictwo naturalne, ogranizacja: Warszawska Kooperatywa Spożywcza, Anna Zawadzka. Prezentacja dotycząca budownictwa naturalnego- naturalne materiały budowlane, techniki tynkarskie. Po prezentacji każdy z uczestników będzie miał okazję zbudować kawałek ściany w technice strawbale.Zapisy: zawadzkaanka@gmail.com (warsztat bezpłatny)

dlvbjv8

20:00 Spotkanie z ekspertem: Wojciech Kłosowski „Jak uniknąć katastrofy? + dyskusja
Czy musimy niszczyć środowisko, by rozwijać gospodarkę? Którędy ku lepszej przyszłości, czyli - jak nie zatonąć w bermudzkim trójkącie nieporozumień wyznaczonych pojęciami: Wzrost - Rozwój -Postęp? W jakim świecie żyjemy dziś naprawdę i dlaczego wszystko w nim trzeba przemyśleć od nowa?

21:00 Koncert: Band of Endless Noise

2 września, NIEDZIELA

11:00-12:30 *„Wszystko zaprojektowane, czyli lampa z niczego” – Maja Piskorska / Concordia Design.
Warsztat przeznaczony dla dzieci w wieku 6-8 lat (grupy 10-osobowe)
11:30-13:30*Medytacje Aktywne. Miejsce - dziedziniec CSW. Uczestników prosimy o zabranie ze sobą mat.

13.30-15:00 „Wszystko zaprojektowane, czyli lampa z niczego” – Maja Piskorska / Concordia Design. Warsztat przeznaczony dla dzieci w wieku 9-11 lat (grupy 10-osobowe). Zapisy: kids@concordiadesign.pl (dopisek CSW wraz z wiekiem dziecka - płatne 10zł)

11:00-17:00 Minitarg warzywno-owocowy- stoisko gospodarstwa rolnego m.in. Ludwika Majlerta oraz Maryli i Piotra Rutkowkich („Pan Ziółko”).

14:00 Piknik Sportowy. Klub Sportów Miejskich Skarpa

14:00 Pokaz kulinarny - Aleksander Baron

Podczas weekendu 31.08-2.09 otworzy się Lokal Bistro ze swoimi Slow Burgerami.

Gdzie: trawnik przed Zamkiem Ujazdowskim (Centrum Sztuki Współczesnej), ul. Jazdów 2
Start: 31.08.2012, koniec 02.09.2012
.....................................................................................................................................................................

Swing Party pod Chmurką (piątek)

Po raz kolejny Przystanek MDM otwiera swoje podwoje dla miłośników Lindy Hop! Wpadajcie wszyscy: ci, którzy już tańczą i ci, którzy z jakichś niejasnych przyczyn jeszcze nie ;) Zaczynamy w piątek o 22.00 w ogródku kawiarni tuż przy pl. Konstytucji. Swing grany od kiedy przyjdą pierwsi tancerze i dopóki nie wyjdą ostatni, przychodźcie więc jak najwcześniej i jak najliczniej!

Niech swing zatrzęsie MDM-em, a jego echo niesie się jak długa i prosta (!) ulica Marszałkowska

Gdzie: Przystanek MDM, ul. Waryńskiego 9
Kiedy: 31.08.2012, godz. 22:00
......................................................................................................................................................................

Ruska dyskoteka w lesie (piątek)

Na zakończenie lata i mijających wakacji propozycja zabawy bezgranicznej. Rosjanie lubią pić wódkę. Polacy lubią pić wódkę. Polak - Ruski - dwa bratanki i do tańca i do szklanki. Wejdźmy w las - tam się dzieją rzeczy niebywałe.

Przyjdźcie - przekonacie się sami...

Zagrają: DJ Boris Pogrebniew x Wihajster DJs

Gdzie: Miasto Cypel, ul. Zaruskiego 6
Start: 31.08.2012, godz. 22:00
.......................................................................................................................................................................
M4 Rakowiec (1-16 września)

Sobota 1 września:

12:00-14:00 ARCHEOLOGIA OSIEDLOWA: odkrywamy w przestrzeni współczesnego osiedla mieszkaniowego ślady z przeszłości Prowadzenie: Marzena Kęsy Wiek uczestników: 5 - 10 lat

12:00-18:00 - UPCYCLING MEBLI: akcja przetwarzania i ozdabiania mebli Prowadzenie: Anna Zawadzka i Michał Piasecki

12:00 - 18:00 - RAKOWIEC TO LUBIĘ!: Które miejsca na Rakowcu lubimy najbardziej? Co nam się nie podoba? Co warto zmienić na osiedlu? Wypowiedzi mieszkańców zbieramy na wielkiej mapie.

14:00-16:00 VLEPKI: tworzenie i dystrybucja vlepek o tematyce blokowiskowej Prowadzenie: Asia Michnicka (Stowarzyszenie AKTYWACJA) Wiek uczestników: 20-100 lat

16:00-18:00 CO PISZCZY W TRAWIE: poznajemy straszne i niestraszne robale żyjące w przestrzeni osiedli warszawskich Prowadzenie: prof. Stanisław Ignatowicz i Ludwika Ignatowicz Wiek uczestników: 5- 10 lat

18:00-20:00 OTWARCIE M4: prezentacja wystaw, obiektów i artystów.

Niedziela 2 września:

12:00-14:00 BAŚNIOWY OGRÓDEK ZIOŁOWY: poznajemy zioła i tworzymy miniaturowe ogródki dla skrzatów, wróżek i elfów. Prowadzenie: Iga Kołodziej i Ola Wiktorko Wiek uczestników: 3-10 lat wraz z rodzicami

12:00-18:00 - UPCYCLING MEBLI: akcja przetwarzania i ozdabiania mebli Prowadzenie: Anna Zawadzka i Michał Piasecki

14:00-16:00 FRISBEE: nauka gry latającym dyskiem Prowadzenie: Radosław Lenczewski (Warszawska Liga Ultimate) Wiek uczestników: 10-100 lat

16:00 QUIGONG LECĄCY ŻURAW: ćwiczenia ruchowo-zdrowotne Prowadzenie: Waleria Mikołajczyk (UTW "Omega") wiek uczestników: 20-100 lat

17:00 PANTOMIMA STOP-KLATKI: Akcja nawiązująca do początków Rakowca. Wykonanie: Hanna Kłoszewska, Paulina Szczęsna, Marta Jasińska, Ewelina Grzechnik

18:00-20:00 PIĘKNO TKWI W SZCZEGÓŁACH: spacer architektoniczny - poszukiwania chrakterystycznych rakowieckich detali - ich pierwowzorów i kontynuacji. Prowadzenie: Gosia Kuciewicz i Hubert Trammer

......................................................................................................................................................................

PLACÓWKA vol.3 // RDKillers w letniej odsłonie (sobota)

Mamy nadzieję, że pierwszy dzień września przyniesie nam świetną pogodę i będzie to wymarzony moment, żeby potańczyć na leżakach albo łyknąć zielonego powietrza wylegując się na trawniku ze szklanką zmrożonego napoju w ręku.

Z tej okazji już po raz trzeci RDKillers zaprezentują na Placu Zabaw swoje letnie oblicze. Ci, którzy zaliczyli dwie wcześniejsze edycje wiedzą, że SZUm i Avtomat pocisną z vinyli trochę inaczej niż na cyklach klubowych - bardziej plenerowo, a zarazem równie zabawowo jak zwykle. Jeśli lubicie taneczne klimaty Italo i NuDisco przemieszane z electro brzmieniami oraz kręcą Was produkcje Parov Stelar czy Nôze, to wpadajcie koniecznie, a gwarantujemy, że przy takich właśnie swingowo-bałkańskich tjunach będziecie bawić się do upadłego!

Gdzie: Plac Zabaw, ul. Myśliwiecka 9
Start: 01.09.2012, godz. 22:00
......................................................................................................................................................................

Klimatyczny piknik tradycyjnie w ostatnią niedzielę wakacji (niedziela)

Tradycyjnie w ostatnią niedzielę wakacji centrum Warszawy zamieni się w zieloną oazę. Na specjalnie stworzonym dywanie z trawy na pl. Zamkowym, w godz. 11.30 - 16.30, przekonamy się, że każdy z nas może w prostu sposób pomóc chronić nasze środowisko. Motto pikniku brzmi: „Wszyscy tworzymy klimat – zacznijmy od siebie!”.

"Piknik z klimatem" to rodzinna impreza adresowana zarówno do dużych, jak i małych warszawiaków. W programie m.in. liczne quizy i rodzinne konkursy z nagrodami, prezentacja pojazdów z napędem przyjaznym dla środowiska oraz urządzenia do mierzenia temperatury chmur, zabawy z wiatromierzem. Można też będzie własnoręcznie zrobić wiatrak, stworzyć unikalny obraz na szkle, zagrać w wielkie gry planszowe oraz spróbować dopasować elementy gigantycznych ekopuzzli. Przez cały czas trwania imprezy działać będzie rowerowa strefa doładowania telefonów komórkowych oraz punkt zbiórki zużytych telefonów.

Wśród licznych atrakcji przygotowanych z myślą o uczestnikach Pikniku znajdą się też rozmowy na temat roli ekologii w codziennym życiu. Swoimi refleksjami podzielą się: człowiek roku polskiej ekologii Ewa Smuk-Stratenwerth oraz Maria Staniszewska, Edyta Jungowska, Piotr Polk, Sidney Polak oraz Łukasz Zagrobelny.

Jedną z atrakcji będzie pokaz mody ekologicznej, podczas którego dzieci zaprezentują własnoręcznie przygotowane stroje z użyciem różnych odpadów. Zachęcamy również wszystkich chętnych do przyniesienia ze sobą różnego rodzaju surowców wtórnych, z których wspólnie spróbujemy zbudować wielkie EKO MIASTO. Na specjalnie przygotowanym telebimie można będzie obejrzeć różne filmy edukacyjne na temat zmian klimatu.

......................................................................................................................................................................

Flea Market w Mieście Cypel (niedziela)

Ta darmowa impreza odbywa się w każdą niedzielę! Jest pchli targ, stoiska z rękodziełem, muzyka, dobre jedzenie, rozrywka dla dzieci, a dla dorosłych bar!

Podczas Flea Marketu warszawiacy (i nie tylko) sprzedają swoje ubrania, płyty CD i winylowe, książki, smaczne, własnoręcznie wykonane jedzenie, odzież własnego projektu. Podczas imprezy odbywają się warsztaty taneczne oraz dj'skie. W tle płynie miła muzyka. Otwarte są wszystkie knajpy i punkty gastronomiczne, które znajdują się w Mieście Cypel.

Flea Market, godz. 12:00 do 19:00, w Mieście Cypel na Cyplu Czerniakowskim (ul. Zaruskiego 6). Jeśli ktoś chce sprzedać swoje rzeczy, powinien przyjść trochę wcześniej. Opłata za stoisko z rzeczami używanymi - 10 złotych (kontakt: Fleamarketcypel@gmail.com). Zwiedzający i kupujący wchodzą za darmo.
.......................................................................................................................................................................
dlvbjv8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlvbjv8