Trwa ładowanie...
dla00g8

"Czterdziestolatek" - scena otwarcia Trasy Łazienkowskiej [WIDEO]

Wesoły fragment popularnego serialu
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Czterdziestolatek" - scena otwarcia Trasy Łazienkowskiej [WIDEO]
dla00g8

Trasę Łazienkowską, łącząca centrum z prawobrzeżną częścią miasta budowano w latach 1971–1974, czyli już ponad 40 lat temu. Trasa jest częścią tzw. obwodnicy śródmiejskiej i składa się z ulic: Wawelskiej, al. Armii Ludowej, feralnego mostu Łazienkowskiego i al. Stanów Zjednoczonych. Otwierano ją z niezwykłą pompą, a moment otwarcia pokazano również w popularnym serialu "Czterdziestolatek". Warto to zobaczyć!

Cała trasa ma długość 8,1 km i przebiega aż przez trzy dzielnice: Ochotę, Śródmieście i Pragę-Południe. Jej przepustowość obliczono wówczas na ruch "tylko" 5 tysięcy pojazdów w ciągu godziny, co obecnie jest przepustowością zupełnie niewystarczającą.

dla00g8

Trasa wielokrotnie pojawiał się w filmach z Warszawą w tle. Jej motyw wielokrotnie pojawiał się we wspomnianym serialu "Czterdziestolatek" - jego główny bohater, inż. Stefan Karwowski, pracował na jednym z odcinków budowy trasy. Na filmie możemy zobaczyć właśnie odcinek 8, który miał tytuł "Otwarcie trasy czyli czas wolny".

Także w kultowej komedii Stanisława Barei "Miś" pojawia się Trasa Łazienkowska- w tekście piosenki układanej przez Komisarza i Włodarczyka: "Hej młody Junaku, smutek zwalcz i strach! Przecież na tym piachu za trzydzieści lat, przebiegnie z pewnością jasna, długa, prosta, szeroka jak morze Trasa Łazienkowska! I z brzegiem zepnie drugi brzeg, na którym twój ojciec legł". W filmie wykomuje ją Paweł Wawrzecki, popularny warszawski aktor.

* Przeczytajcie też: Do centrum Warszawy wkrótce nie wjedziesz starym samochodem*

dla00g8

Podziel się opinią

Share
dla00g8
dla00g8