Trwa ładowanie...

Czy Centralny Port Lotniczy jest potrzebny? Polacy zabrali głos

Dlaczego Polsce ma być potrzebne tak duże lotnisko?

Czy Centralny Port Lotniczy jest potrzebny? Polacy zabrali głos
d9bah6c
d9bah6c

Ostatnio niemałe emocje budzi budowa Centralnego Portu Lotniczego. Na razie nie wiadomo, kiedy dokładnie lotnisko powstanie, jednak już podróżnicy zastanawiają się, czy inwetsycja ma sens. Zapytaliśmy ich, czy będą skorzystać z CPL w Baranowie.

Stanisławów w gminie Baranów - to tam powstanie sztandarowa inwestycja infrastrukturalna rządu PiS, czyli Centralny Port Komunikacyjny. Budowa lotniska ma kosztować około 30 mld złotych. Potrzebę budowy CPL podkreślali m.in. Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister rozwoju i Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa. Wczoraj poznaliśmy również nazwę dla nowego lotniska.

- Zostałem zobowiązany do przedłożenia w przyszłym tygodniu projektu uchwały, na mocy której zostanie zatwierdzona koncepcja budowy Portu "Solidarność", czyli Centralnego Portu Komunikacyjnego dla Rzeczypospolitej Polskiej - powiedział we wtorek pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego

Dlaczego Polsce ma być potrzebne tak duże lotnisko? Warszawskie Okęcie nie daje już rady, a szacunki mówią o wciąż rosnącej liczbie i pasażerów, i połączeń.

d9bah6c

Lotnisko Chopina w ubiegłym roku obsłużyło rekordową liczbę 12,8 mln pasażerów. Port w Modlinie także bił rekordy. Skorzystało z niego 2,8 mln podróżnych. W 2015 r. polskie porty lotnicze obsłużyły ponad 30 mln pasażerów. Według szacunków Urzędu Lotnictwa Cywilnego, w 2030 r. będzie to już 60 mln osób.

Centralny Port Lotniczy miały więc być rozwiązaniem tego problemu. Alternatywą dla Centralnego Portu Lotniczego według niektórych ekspertów było połączenie lotniska im. Chopina w Warszawie z podwarszawskim portem lotniczym w Modlinie. W dłuższej perspektywie i to rozwiązanie miałoby się nie sprawdzić.

Co na to sami podróżni? Nasz reporter udał się na warszawskie lotnisko Chopina, by zapytać ich o zdanie.

Jesteś świadkiem zdarzenia w Warszawie, które jest dla Ciebie ważne? Widzisz coś ciekawego? Skontaktuj się z nami przez Facebooka lub na wawalove@grupawp.pl.

*Przeczytajcie również: Tak będą wyglądać nowe bulwary. Czy to ich najładniejszy fragment? *

d9bah6c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9bah6c