Trwa ładowanie...
holderName

Czy nieletni mogą kupić alkohol? Kontrola na Ursynowie wykazała, że tak

Aż 70 proc. nastolatków bez problemu kupiło wódkę, piwo, czy inny rodzaj alkoholu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Czy nieletni mogą kupić alkohol? Kontrola na Ursynowie wykazała, że tak
holderName

Na terenie Ursynowa sprawdzano, czy osoby niepełnoletnie mają dostęp do alkoholu. Okazuje się, że mogą go kupić bez problemu w większości ze sklepów.

Kontrola została zlecona przez Urząd Dzielnicy Ursynów . Przeprowadziło ją stowarzyszenie Rodzice Przeciwko Sprzedaży Alkoholu Nieletnim. Badanie miało na celu sprawdzenie, czy placówki handlowe przestrzegają zakazu sprzedaży alkoholu osobom nieletnim. Do sklepów zostali wysłani przedstawiciele stowarzyszenia. Byli to tzw. tajemniczy klienci, czyli przeszkoleni nastolatkowie, których zadaniem było kupno alkoholu .

Wyniki kontroli są niepokojące. Jak informuje Radio Kolor, aż 70 proc. nastolatków bez problemu kupiło wódkę, piwo, czy inny trunek. Sprzedawca nie zapytał nawet o wiek, nie prosząc też o okazanie dowodu osobistego, mimo że ma taki obowiązek w przypadku osób, które na pełnoletnie nie wyglądają. Źle wypadły też lokale gastronomiczne, gdzie sprzedaży alkoholu odmówiono tylko w co trzecim przypadku.

holderName

Lepiej tylko w dużych sklepach

Lepsze statystyki mają jedynie supermarkety. Tam alkohol nieletnim kupić jest najtrudniej. Jak wykazała kontrola w takich punktach sprzedaży odmówiono w aż 69 procentach.

Punkty, w których badania wypadły pomyślnie i alkohol nie trafił do rąk osób niepełnoletnich, otrzymają teraz certyfikaty "Odpowiedzialnego Sklepu". W ten sposób stowarzyszenie Rodzice Przeciwko Sprzedaży Alkoholu wyróżnia placówki, które przestrzegają prawa i dbają o bezpieczeństwo nastolatków .

Źródło: Radio Kolor/Wawalove

holderName

(Oprac: MO)

Przeczytaj też: Smog w stolicy. W 2017 roku z tego powodu umrze 3 tys. warszawiaków

holderName

Podziel się opinią

Share
holderName
holderName