Trwa ładowanie...
d2c5zla

Darmowe szczepienia przeciwko meningokokom na Mazowszu: Wejdą w życie jeszcze w tym roku

Na Mazowszu zostaną wprowadzone darmowe szczepienia dzieci przeciwko meningokokom. Samorząd przeznaczy na ten cel 3 mln złotych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szczepienia przeciwko meningokokom będą darmowe
Szczepienia przeciwko meningokokom będą darmowe (PAP, Fot: HELMUT FOHRINGER)
d2c5zla

Meningokoki wywołują między innymi zapalenie opon mózgowych i sepsę (posocznicę). Choroba meningokowa jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci poniżej pierwszego roku życia. Charakteryzuje się ona wysoką śmiertelnością i poważnymi powikłaniami. Liczba zachorowań wśród najmłodszych jest nawet 20 razy większa niż wśród pozostałych grup wiekowych.

Darmowe szczepienia także w Warszawie

Szczepienie przeciwko meningokokom zalecało Ministerstwo Zdrowia, ale nie refundował go NFZ.
O wprowadzenie darmowych szczepień zabiegali radni z komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej w Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

d2c5zla

- Rodzice nie zawsze znajdują w portfelach wymaganą kwotę, dlatego tak ważna jest pomoc samorządu. Teraz wiemy, że Samorząd Województwa Mazowieckiego przeznaczy 3 mln zł na 3-letni program szczepień dla dzieci. To ważna decyzja zwłaszcza, że statystyki nie są dla Mazowsza korzystne - mówi Krzysztof Strzałkowski, przewodniczący komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej w Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

Zobacz także: Opłata cukrowa. Wiceminister odpowiada na zarzuty przedsiębiorców

Na Mazowszu współczynnik zachorowań na inwazyjną chorobę meningokokową (IChM) wśród dzieci do pierwszego roku życia, jest prawie dwa razy wyższy niż w Polsce. WHO alarmuje, że w krajach, w których występuje wysoka zapadalność na IChM, konieczne jest wprowadzenie powszechnych programów szczepień przeciwko meningokokom.

d2c5zla

Obecnie program jest w fazie opracowywania. Wejdzie w życie, gdy pozytywną opinię wyda Prezes Agencji Technologii Medycznych i Taryfikacji. Najprawdopodobniej stanie się to w drugiej połowie 2020 roku. 3-letni program szczepień będzie kosztował 3 mln złotych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d2c5zla

Podziel się opinią

Share

d2c5zla

d2c5zla