Trwa ładowanie...
d2rhnhb

Diecezja ujawnia dane o pedofilii wśród księży. Nie potwierdziły się dwa przypadki

W ciągu 26 lat w diecezji warszawsko-praskiej wszczęto 12 postępowań ws. wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych - wynika z kościelnych danych. Przedstawił je bp Romuald Kamiński. W dwóch przypadkach zarzuty miały się nie potwierdzić.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bp Romuald Kamiński podczas konferencji na temat przeciwdziałania pedofilii: przepraszam
Bp Romuald Kamiński podczas konferencji na temat przeciwdziałania pedofilii: przepraszam (Agencja Gazeta, Fot: Przemek Wierzchowski)
d2rhnhb

Bp Kamiński mówił o ofiarach pedofilów-księży podczas prezentacji w Warszawie "Norm ochrony dzieci i młodzieży oraz zasad praktyk duszpasterskich w diecezji warszawsko-praskiej". Hierarcha podkreślił swoją determinację w ochronie najmłodszych "w każdym czasie i miejscu".

- Taktuję to jako priorytet i pragnę w tym miejscu powiedzieć: 'przepraszam' i uczynić wszystko, aby ci, którzy poczuli się skrzywdzeni, mieli możliwość bezpiecznego powrotu do wspólnoty Kościoła i odzyskali zaufanie - mówił bp Kamiński,

Wyjaśnił, że w ramach wewnętrznych procedur, jego dicezja zajmowała się 12 duchownymi, którym zarzucono molestowanie nieletnich.

d2rhnhb

- Dwa postępowania nie potwierdziły się. Czyli zostało 10 spraw - mówił ordynariusz warszawsko-praski.

Zobacz także: Tarczyński: Smarzowski obnażył to, kim jest. "Kler" to płytka prowokacja

Ze słów biskupa wynika, że trzy z prowadzonych postępowań zostały już zakończone, a dotyczyły osób miedzy 15. a 18. rokiem życia.

d2rhnhb

Z siedmiu spraw, które wciąż są w toku, trzy dotyczą osób poniżej 15 lat, pozostałe starszych nastolatków.

Terapia i pokuta

- Z 10 postępowań kościelnych, trzy sprawy zawisły przed sądami państwowymi. Dwie sprawy, które toczyły się przed sądami państwowymi, zostały zakończone wyrokami i dotyczyły osób pokrzywdzonych, które nie ukończyły 15. roku życia. Jedna sprawa wciąż trwa i dotyczy osoby, która nie ukończyła 15 lat - poinformował.

Przeczytaj też: Futrzarze walczą z "Klerem". Robią to dla ojca Rydzyka

Ordynariusz warszawsko-praski podkreślił, że wszyscy duchowni objęci postępowaniami, zostali odsunięci od pracy z dziećmi i młodzieżą. Wobec trzech księży zdecydowano o zakazie pełnienia posługi kapłańskiej.

d2rhnhb

Jak zuważa KAI, także na czas postępowania wszyscy byli odsunięci od pełnienia obowiązków, a później zostali poddani terapii psychologicznej i pokutę przewidzianą prawem kanonicznym.

Raport ws. całej Polski

Dokument o wykorzystywaniu seksualnym małoletnich przez duchownych w całym kraju powstać ma do końca listopada.

Zadeklarował to prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak. - Episkopat zbierze też dane o skali zjawiska - poinformował na środowej konferencji prasowej.

Przeczytaj też: Strach przed premierą "Kleru". "Boimy się ataku"

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2rhnhb

Podziel się opinią

Share

d2rhnhb

d2rhnhb