Trwa ładowanie...

Digitalizujmy pamięć o 1989 roku

Europeana 1989 to międzynarodowy projekt, który zbiera pamiątki z okresu przełomu

Digitalizujmy pamięć o 1989 roku
d1oxibr
d1oxibr

Europeana 1989 zaprasza wszystkich, którzy byli świadkami upadku żelaznej kurtyny, do wzięcia udziału w zbiórkach, podczas których będzie można zdigitalizować swoje pamiątki, a także historie i doświadczenia z tamtego okresu.

Projekt ma na celu stworzenie żywego i pełnego obrazu rewolucyjnych wydarzeń mających miejsce w 1989 roku w Europie. Poprzez gromadzenie opowiadań, zdjęć, filmów oraz nagrań dźwiękowych z każdego kraju zaangażowanego w przemiany 1989 roku stworzone zostanie archiwum cyfrowych pamiątek z tamtego czasu. Osobiste historie, wspomnienia i doświadczenia mogą pomóc innym lepiej zrozumieć proces zmian oraz pozwolą pokazać tamte wydarzenia z innej perspektywy.

Zbiórka i digitalizacja pamiątek odbędzie się w Domu Spotkań z Historią przy ulicy Karowej 20 w Warszawie:

* 8 czerwca (14:00 - 20:00)*

d1oxibr

9 czerwca (10:00 - 20:00)

Dodatkowo, podczas inauguracyjnego dnia zbiórki - 8 czerwca odbędzie się* debata na temat transformacji w Europie*. Każdy kraj byłego bloku wschodniego będzie reprezentowany przez ambasadora projektu, który odegrał znaczącą rolę w okresie przemian w 1989 roku.

Samo udostępnienie cyfrowych wersji pamiątek to nie wszystko. Każdy przedmiot wiąże się przecież z osobistą historią jego autora lub właściciela. Dlatego każdy obraz zostanie opatrzony opisem-opowieścią. Aby jak najdokładniej opisać swoją pamiątkę, każdy udostępniający będzie proszony o wypełnienie formularza - mówią organizatorzy projektu - Wiele pamiątek to fizyczne przedmioty, np. solidarnościowa przypinka, opornik czy wymarzona zabawka kupiona w Peweksie. One także mogą trafić do cyfrowego archiwum "Europeana1989". Wystarczy zrobić im zdjęcie.

Europeana to utworzona w 2008 r. przez Komisję Europejską europejska cyfrowa biblioteka i archiwum. Gromadzi i zapewnia dostęp do pochodzących z różnych krajów zdigitalizowanych materiałów z bibliotek, archiwów, muzeów i archiwów audiowizualnych. Europeana 1989 obejmuje siedem krajów Europy Środkowo-Wschodniej: Polskę, Litwę, Łotwę, Estonię, Czechy, Niemcy i Węgry. Właśnie w tych krajach zorganizowane będą otwarte zbiórki, na które organizatorzy zapraszają wszystkich pragnących zdigitalizować swoje pamiątki i chętnych powspominać wyjątkowy czas przemian społeczno-politycznych.* Materiały umieszczane są następnie na stronie internetowej www.europeana.eu. Tam również można digitalizować materiały samodzielnie.*

d1oxibr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1oxibr