Trwa ładowanie...

Dni Nudy w Wilanowie

Przyjdź odpocząć i porobić...nic.

Dni Nudy w Wilanowie
d2cgoui
d2cgoui

Wszystkich odczuwających silną potrzebę odpoczynku i chwilowego niezajmowania się niczym Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zaprasza na letnie Dni Nudy.

Często wydaje się, że w czasach hiperaktywności nie ma już miejsca na nudę. Uporczywie wytwarzamy w sobie stan zajętości, bo inaczej nie umiemy funkcjonować. Jednak nuda nie zawsze musi oznaczać czas stracony i bezproduktywny, może mieć także pozytywne znaczenie.

Organizatorzy chcą zmienić postrzeganie muzeum jako instytucji nudnej, która nie ma wiele do zaoferowania współczesnemu odbiorcy. Przewrotny tytuł ma na zasadzie przeciwieństwa pokazać, że to, co kojarzy się z nudą, może być interesujące i inspirujące. Czasami warto zrobić coś pozornie nudnego i pozwolić sobie na odpoczynek od zalewu informacji, stworzyć przestrzeń do niewymuszonej kreacji.

Dlatego Muzeum Pałacu w Wilanowie zaprasza na nudne leżakowanie, wykłady o nudzie w Wozowni oraz dwa pozornie nudne spacery tematyczne. Liczba miejsc na wykłady i spacery tematyczne jest ograniczona, nie obowiązuje rezerwacja. Leżakowanie i uczestnictwo w wykładach są bezpłatne, spacery – w cenie biletu do pałacu (zbiórka w szatni).

Harmonogram Dni Nudy

Nuda w sztuce i nuda tworzenia
25.07, godz. 17.00, wykład w Wozowni, wstęp bezpłatny

d2cgoui

Nuda jest dwuznaczna, z jednej strony to opresja i poczucie winy, a z drugiej – komfort i luksus, bo wymaga czasu. O zjawisku nudy w sztuce, kulturze wizualnej oraz o tym, czemu muzea niesłusznie kojarzą się z nudą opowie Andrzej S. Grabowski, artysta malarz, scenograf, grafik, kurator programów artystyczno-edukacyjnych.

„Z głupim karty, z mądrym żarty” – o XVII-wiecznych zabawach i zajęciach
26.07, godz. 13.00, spacer po pałacu, w cenie biletu do pałacu, zbiórka w szatni

To pozornie nudny spacer tematyczny po wnętrzach pałacu, w czasie którego rezydent królewskiego dworu zabawi naszych gości facecjami i łamigłówkami, odkrywając wszelakie tajemnice kultury towarzyskiej XVII i XVIII w. Uwaga, przygotujmy się na niespodzianki!

Nuda jako zjawisko psychologiczne
22.08, godz. 18.00, wykład w Wozowni, wstęp bezpłatny

d2cgoui

Nuda jest wszędzie tam, gdzie miało być niepowtarzalnie, a jest rutynowo, to forma rozciągniętego w czasie rozczarowania, przed którym wielu odczuwa strach. Jak sobie z tym radzić? Nudę można np. zabić, robiąc coś bezprecedensowego czy radykalnie nowego, albo wręcz przeciwnie, jak sugeruje Brodski, można poddać się nudzie, dostrzec w niej okazję do spotkania z samym sobą. To jednak wyzwanie dla zuchwałych! Zapraszamy na debatę z udziałem publiczności prowadzoną przez Małgorzatę Wincenciak, trenerkę, terapeutkę i coacha, członkinię Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

Przedmioty drugoplanowe – szlakiem rzeczy pomijanych
23.08, godz. 13.00, spacer po pałacu, w cenie biletu do pałacu, zbiórka w szatni

Istnieją wokół nas przedmioty tak oczywiste, że umykające uwadze, wręcz niezauważalne. W czasie tego wyjątkowego spaceru spojrzymy na wnętrza pałacowe z zupełnie innej perspektywy, odkryjemy intrygujące historie pozornie zwyczajnych i oczywistych przedmiotów – nie tylko tych zabytkowych.

d2cgoui
d2cgoui
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2cgoui