Trwa ładowanie...

Domki fińskie uratowane! "Będą pełnić funkcję kulturalną, edukacyjną i mieszkalną"

Miasto ogłosi konkurs na koncepcję zagospodarowania osiedla

Domki fińskie uratowane! "Będą pełnić funkcję kulturalną, edukacyjną i mieszkalną"
d3g8syj
d3g8syj

Ratusz rezygnuje z rozbiórki drewnianych domków, mieszczących się przy ul. Jazdów. Będą pełniły funkcje społeczną, kulturalną, edukacyjną oraz mieszkalną - poinformował wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak.

Osiedle Jazdów , na terenie którego znajdują się drewniane fińskie domki, ulokowane jest na tyłach Ogrodu Ujazdowskiego, parę kroków od Centrum Sztuki Współczesnej, Agrykoli i Łazienek. To urocze, bardzo zielone osiedle-kolonia powstało kilka lat po zakończeniu drugiej wojny światowej. Miało istnieć tymczasowo, jednak stoi do dzisiaj i jest jedną z śródmiejskich atrakcji, ciekawostką dla mieszkańców Warszawy i turystów, a także idealnym miejscem na spacery. To mała, zielona oaza w samym sercu Warszawy.

Społecznicy kontra burmistrz Bartelski

Od kilku lat władze Śródmieścia próbowały usunąć domki fińskie i ich mieszkańców z Jazdowa - miejsca bardzo atrakcyjnego inwestycyjnie. Zabiegał o to były już burmistrz Śródmieścia Wojciech Bartelski. Dzięki wsparciu Ambasady Finlandii postanowiono jednak, że niektóre domki zostaną odnowione, a w środku znajdą się ośrodki kulturalne. W sierpniu 2013 roku koalicja organizacji działających w domkach fińskich wystąpiła przeciw likwidacji Osiedla Jazdów i uruchomiła konsultacje społeczne. Władze wniosek przyjęły, jednocześnie jednak nie zaniechały starań o likwidację osiedla. Pod koniec sierpnia 2013 dyrektor ZGN Śródmieście , Małgorzata Mazur, wystąpiła do Hanny Gronkiewicz-Waltz z prośbą o wydanie zgody na przeznaczenie * domków fińskich* do zbycia.

Stowarzyszenie Mieszkańców Domków Fińskich Jazdów zebrało prawie 2 tys. podpisów w sprawie przeprowadzenia tych konsultacji. Postulujący chcieli zachowania wszystkich 27 domków oraz sąsiadujących z nimi murowanych budynków. Zaproponowano, by osiedle miałoby charakter otwarty i pełniło zarówno funkcje mieszkalną, jak i społeczną, kulturalną i edukacyjną. Wczoraj wiceprezydent Jóźwiak zapowiedział, że domki nie zostaną rozebrane, a dzielnica zorganizuje konkurs na koncepcję zagospodarowania terenu osiedla. Zostanie on zorganizowany według wskazówek społeczników i ogłoszony na początku sierpnia.

d3g8syj
d3g8syj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3g8syj