Trwa ładowanie...

Drogowcy przesiedli się na wózki. Dostrzegli bariery osób niepełnosprawnych

To część nietypowego szkolenia, w jakim uczestniczyło kilkunastu pracowników ZDM.

Drogowcy przesiedli się na wózki. Dostrzegli bariery osób niepełnosprawnych
d1ocuhm
d1ocuhm

Zbyt wysokie krawężniki, nierówne chodniki czy schody – to tylko niektóre bariery, z jakimi muszą na co dzień mierzyć się osoby z niepełnosprawnościami. Aby lepiej zrozumieć ich sytuację, na jeden dzień pracownicy Zarządu Dróg Miejskich przesiedli się na wózki inwalidzkie.

To część nietypowego szkolenia, w jakim uczestniczyło kilkunastu pracowników ZDM. Podczas szkolenia, zorganizowanego przez "Fundację Polska Bez Barier", pracownicy ZDM na co dzień zajmujący się projektowaniem i realizacją inwestycji drogowych mogli „wczuć się” w to, jak poruszają się po mieście osoby niepełnosprawne.

Bezcenne doświadczenia

- Poznaliśmy m.in. jak ciężko jest pokonać uskok na wózku inwalidzkim i jak inaczej porusza się po mieście osoba niewidoma (w tym celu założyliśmy opaski na oczy) - opisują swoje wrażenia pracownicy ZDM . Uczestnicy szkolenia poznali także techniki poruszania się osób z niepełnosprawnościami oraz ich potrzeby związane ze zmianami w przestrzeni miejskiej. Praktyczna wiedza o tym, jak osoby niepełnosprawne pokonują – często zbyt wysokie – krawężniki, źle wyprofilowane przejazdy tramwajowe czy schody bez pochylni jest bezcenna, szczególnie w projektowaniu nowych rozwiązań drogowych. Każdy z uczestników szkolenia mógł przekonać się o tym na własnej skórze.

Kontynuacja akcji

Warto przypomnieć, że to nie pierwsza tego typu inicjatywa. Pod koniec stycznia przeprowadzono testy rozwiązań dla osób niepełnosprawnych, które zastosowano na przystanku przy ul. Dwernickiego. Przystanek ten wraz z chodnikiem na odcinku od ul. Wiatracznej, do ul. Mycielskiego został przez ZDM wyremontowany pod koniec 2015 r. zgodnie z najnowszymi standardami. Wówczas osoby niewidome i niedowidzące zostały poproszone o sprawdzenie warunków poruszania się przy wykorzystaniu zainstalowanych pasów ostrzegawczych i prowadzących. Z kolei osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich sprawdzały komfort korzystania z chodników wyposażonych w komplet oznaczeń dotykowych.

d1ocuhm

W tym roku kontynuowane są także działania ZDM-u związane z usuwaniem barier architektonicznych . W ramach robót planowane jest usunięcie kilkuset barier i utrudnień dla pieszych.

Źródło: (ZDM)

Przeczytaj też:

d1ocuhm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ocuhm