Trwa ładowanie...

Duża ustawa reprywatyzacyjna jest w duchu lewicowa? Wiemy, ile będzie kosztowała

Zaprezentowany w środę projekt zakłada wypłacanie rekompensat w wysokości 20 proc. wartości nieruchomości.

Duża ustawa reprywatyzacyjna jest w duchu lewicowa? Wiemy, ile będzie kosztowała
d10wcto
d10wcto

- Jako doktrynalny konserwatysta nie zgadzam się, że ustawa jest w duchu lewicowa - stwierdził wiceminister sprawiedliwości. Jego zdaniem uznanie dużej ustawy reprywatyzacyjnej za lewicową oznacza, że z rządem zgadzają się osoby od niego ideologicznie odległe. Patryk Jaki wyliczył, że będzie ona kosztowała ok. 15 - 20 mld. zł.

- To znaczy, że potrafimy robić dobre projekty, z którymi zgadzają się osoby od nas ideologicznie odległe - odpowiedział Patryk Jaki na uwagi prowadzącego audycję w Radiu ZET Konrada Piaseckiego, że ustawę reprywatyzacyjną popiera Partia Razem.

Zaprezentowany w środę projekt zakłada wypłacanie rekompensat w wysokości 20 proc. wartości nieruchomości, a nie zwrot kamienic i gruntów lub odszkodowania. O rekompensaty będą mogli ubiegać się właściciele i współwłaściciele odebranych po II wojnie światowej kamienic oraz ich dzieci i wnuki.

- Jako doktrynalny konserwatysta nie zgadzam się, że ustawa jest w duchu lewicowa. Gdyby sięgnąć do doktryny to konserwatyści są przede wszystkim propaństwowi - stwierdził wiceminister sprawiedliwości zaznaczając, że projekt ustawy jest napisany właśnie w takim duchu.

Rekompensaty

Patryk Jaki tłumaczył w Radiu ZET, że należy wyważyć racje pomiędzy własnością prywatną a interesami państwa. Stwierdził przy tym, że rekompensaty będą sięgać 20 proc., bo państwa dzisiaj nie stać na wypłacanie 100 proc. wartości utraconych nieruchomości. - Jeżeli uzyskamy reparacje od Niemiec to mogę zwracać 100 proc., ale dzisiaj państwa nie stać, by wszystkim tyle wypłacać. Każdy coś stracił w wyniku II wojny światowej – dodał.

d10wcto

Według przewodniczącego komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji w Warszawie koszt ustawy to 15 – 20 mld. zł, ponieważ skorzystano w wyliczeń byłego Skarbu Państwa i ograniczono krąg spadkobierców. – O rekompensaty starać się będą mogły osoby w pierwszej linii, a nie handlarze roszczeń, czy przysłowiowa siódma ciotka po kisielu – tłumaczył koszt ustawy Patryk Jaki.

Porównania do PO

Patryk Jaki odpierał w Radiu ZET zarzuty, że jego ustawa nie różni się od projektu Platformy Obywatelskiej, która zaprezentowała swoje rozwiązania 13 miesięcy temu, a obie ustawy są utrzymane w podobny duchu. Zdaniem wiceministra sprawiedliwości projekt PO został odrzucony w pierwszym czytaniu w Sejmie, bo "pewnie był beznadziejny".

- W naszej ustawie jest brak zwrotów w naturze, u PO nie. Tam nie ma ograniczonego kręgu spadkobierców, u nas jest. Uchylenie dekretu Bieruta? U nas jest, tam nie ma. Ustanowienie zakazu kuratorów? U nas jest, tam nie ma. Możliwość wstrzymania eksmisji lokatorów? U nas jest, tam nie ma – wymieniał Patryk Jaki.

Dopytywany, czy nie można było 13 miesięcy temu zacząć pracować nad projektem PO i zmienić część zapisów, jak proponuje to teraz Patryk Jaki, odparł, że nie było takiej możliwości. – Ta ustawa różni się we wszystkich kluczowych elementach. Tylko w jednym elemencie jest podobna – skomentował.

d10wcto

źródło: WP.PL

Jesteś świadkiem zdarzenia w Warszawie, które jest dla Ciebie ważne? Widzisz coś ciekawego? Skontaktuj się z nami przez Facebooka lub na wawalove@grupawp.pl.

Przeczytaj też: Nadarzyn. Robotnicy znaleźli 3000 ludzkich kości podczas budowy drogi

d10wcto
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10wcto