Trwa ładowanie...
d45awuw

Dworzec Centralny będzie miał patrona. Stanisława Moniuszkę

Stanisław Moniuszko będzie patronem Dworca Centralnego w Warszawie. Uroczystość nadania imienia zaplanowana jest na 5 stycznia. Rok 2019 został ogłoszony przez Senat rokiem słynnego polskiego kompozytora.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dworzec Centralny będzie nosił imię Stanisława Moniuszki.
Dworzec Centralny będzie nosił imię Stanisława Moniuszki. (East News, Fot: Adam Burakowski/REPORTER)
d45awuw

Z inicjatywą nadania imienia Stanisława Moniuszki Dworcowi Centralnemu w Warszawie wystąpiło cztery lata temu Towarzystwo Miłośników Muzyki Moniuszki. Na pomysł ten wpadł w 2014 roku dyrygent Mieczysław Nowakowski, który zmarł dwa lata temu. Inicjatywę poparł właściciel dworca - prezes spółki PKP S.A. Krzysztof Mamiński.

Dworzec Centralny został oddany do użytku w 1975 roku. Nie miał dotąd patrona.

Warszawa zostanie tym samym pierwszą stolicą na świecie, której dwa najważniejsze porty komunikacyjne będą nazwane na część słynnych kompozytorów. Lotnisko na Okęciu od 2001 roku nosi imię Fryderyka Chopina.

d45awuw

Żyjący w latach 1817-92 Stanisław Moniuszko to jeden z najbardziej znanych polskich kompozytorów i dyrygentów. Jest uważany za twórcę polskiej opery narodowej. Jest autorem około 268 pieśni, operetek, baletów i oper. Do jego najsłynniejszych dzieł należą opery: Halka, Straszny dwór i Paria.

Źródło: RDC, Radio Zet

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d45awuw

Podziel się opinią

Share

d45awuw

d45awuw