Trwa ładowanie...

Blokada ulicy Puławskiej. Rusza piesza Masa Krytyczna

W sobotnie południe na Puławskiej zgromadzą się uczestnicy 5. Pieszej Masy Krytycznej. Będą znów domagać się nowych przejść dla pieszych, szerokich i równych chodników, zwiększenia wydatków ratusza na inwestycje służące pieszym. Dołączą do nich rowerzyści.

W sobotę na warszawskim Mokotowie po raz kolejny spotkają się uczestnicy Pieszej Masy Krytycznej. Manifestacja ma zwrócić uwagę na problemy niezmotoryzowanychW sobotę na warszawskim Mokotowie po raz kolejny spotkają się uczestnicy Pieszej Masy Krytycznej. Manifestacja ma zwrócić uwagę na problemy niezmotoryzowanych
d3mh6rh
d3mh6rh

"Chodźcie z nami chodnikami" - takim hasłem organizatorzy wzywają do licznego udziału w akcji. Przemarsz ma się odbywać na odcinku ulicy Puławskiej. Uczestnicy spotykają się na rogu Puławskiej i Dworkowej i zamierzają przejść do Europlexu na wysokości Rakowieckiej.

"Będzie to Piesza Masa Krytyczna, wzmocniona o Rowerową Puławską. Zaproście dzieci, rodziców, teściów, dziadków. Chodźmy razem walczyć o Warszawę przyjazną pieszym" - zachęcają inicjatorzy działania, Zielone Mazowsze, Wiosna w Warszawie i Miasto Jest Nasze.

To nie jest pierwsza demonstracja, podczas której piesi chcą wyrazić swoje niezadowolenie z rozwiązań na tej ulicy. Organizatorzy tłumaczą, że wracają na Puławską, bo - mimo zapowiedzi - nie wdrożono w życie oczekiwanych zmian. Aktywiści miejscy narzekają, że na odcinku ulicy Puławskiej od Dolnej do Rakowieckiej chodniki są wąskie, a parkujące tu samochody zabierają przestrzeń pieszym, zostawiając im tylko wąskie przejście.

"Dosyć tego, chcemy przejść" - napisali liderzy miejskich ruchów, przygotowujący Masę Krytyczną. "Chcemy móc normalnie przejść drogę z tramwaju do autobusu. Chcemy móc swobodnie przemieszczać się po mieście z małymi dziećmi. Chcemy być mobilni, nawet jeśli poruszamy się na wózku inwalidzkim lub o kulach".

d3mh6rh

Piesi w Warszawie stawiają żądania. Nie chcą czuć się mniej ważnymi uczestnikami ruchu drogowego

Postulaty Masy Krytycznej zakładają wywarcie na ratusz presji i doprowadzenie do stworzenia w Warszawie szerokich, równych chodników, wolnych od przeszkód. Oczekiwane jest też wprowadzenie na wszystkich ulicach lokalnych i dojazdowych strefy zamieszkania i ruchu uspokojonego, a na wszystkich ulicach ponadlokalnych chodniki mają być po obu stronach.

Żądaniem warszawskich pieszych jest także rezygnacja z przejść podziemnych i kładek na korzyść przejść z zebrami, z przyjazną sygnalizacją świetlną, zawsze na czas ośnieżonych zimą. Ciągi chodników mają być wyposażone w ławki i w dobrze zaprojektowaną infrastrukturę zieleni.

Rowerzyści, którzy dołączą do pieszych, walczących o zmiany, chcą, by drogowcy zadbali o ciągłość ścieżki rowerowej wzdłuż Puławskiej. W wielu miejscach trasa dla rowerów urywa się, dalszy przejazd chodnikiem jest niemożliwy. W kilku miejscach, szczególnie na odcinku od Dworkowej w stronę centrum, przy ADA Puławską i przy sklepie Carrefour, z trudem mija się dwoje ludzi, a na rower nie ma już miejsca.

Opuszczony cmentarz w Kraśniku. Do dziś nagrobki służą za utwardzenie dróg

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3mh6rh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mh6rh