Trwa ładowanie...

Blokada ulicy Puławskiej. Rusza piesza Masa Krytyczna

W sobotnie południe na Puławskiej zgromadzą się uczestnicy 5. Pieszej Masy Krytycznej. Będą znów domagać się nowych przejść dla pieszych, szerokich i równych chodników, zwiększenia wydatków ratusza na inwestycje służące pieszym. Dołączą do nich rowerzyści.

Share
W sobotę na warszawskim Mokotowie po raz kolejny spotkają się uczestnicy Pieszej Masy Krytycznej. Manifestacja ma zwrócić uwagę na problemy niezmotoryzowanych
W sobotę na warszawskim Mokotowie po raz kolejny spotkają się uczestnicy Pieszej Masy Krytycznej. Manifestacja ma zwrócić uwagę na problemy niezmotoryzowanych
d481rmu

"Chodźcie z nami chodnikami" - takim hasłem organizatorzy wzywają do licznego udziału w akcji. Przemarsz ma się odbywać na odcinku ulicy Puławskiej. Uczestnicy spotykają się na rogu Puławskiej i Dworkowej i zamierzają przejść do Europlexu na wysokości Rakowieckiej.

"Będzie to Piesza Masa Krytyczna, wzmocniona o Rowerową Puławską. Zaproście dzieci, rodziców, teściów, dziadków. Chodźmy razem walczyć o Warszawę przyjazną pieszym" - zachęcają inicjatorzy działania, Zielone Mazowsze, Wiosna w Warszawie i Miasto Jest Nasze.

To nie jest pierwsza demonstracja, podczas której piesi chcą wyrazić swoje niezadowolenie z rozwiązań na tej ulicy. Organizatorzy tłumaczą, że wracają na Puławską, bo - mimo zapowiedzi - nie wdrożono w życie oczekiwanych zmian. Aktywiści miejscy narzekają, że na odcinku ulicy Puławskiej od Dolnej do Rakowieckiej chodniki są wąskie, a parkujące tu samochody zabierają przestrzeń pieszym, zostawiając im tylko wąskie przejście.

d481rmu

"Dosyć tego, chcemy przejść" - napisali liderzy miejskich ruchów, przygotowujący Masę Krytyczną. "Chcemy móc normalnie przejść drogę z tramwaju do autobusu. Chcemy móc swobodnie przemieszczać się po mieście z małymi dziećmi. Chcemy być mobilni, nawet jeśli poruszamy się na wózku inwalidzkim lub o kulach".

Piesi w Warszawie stawiają żądania. Nie chcą czuć się mniej ważnymi uczestnikami ruchu drogowego

Postulaty Masy Krytycznej zakładają wywarcie na ratusz presji i doprowadzenie do stworzenia w Warszawie szerokich, równych chodników, wolnych od przeszkód. Oczekiwane jest też wprowadzenie na wszystkich ulicach lokalnych i dojazdowych strefy zamieszkania i ruchu uspokojonego, a na wszystkich ulicach ponadlokalnych chodniki mają być po obu stronach.

Żądaniem warszawskich pieszych jest także rezygnacja z przejść podziemnych i kładek na korzyść przejść z zebrami, z przyjazną sygnalizacją świetlną, zawsze na czas ośnieżonych zimą. Ciągi chodników mają być wyposażone w ławki i w dobrze zaprojektowaną infrastrukturę zieleni.

Rowerzyści, którzy dołączą do pieszych, walczących o zmiany, chcą, by drogowcy zadbali o ciągłość ścieżki rowerowej wzdłuż Puławskiej. W wielu miejscach trasa dla rowerów urywa się, dalszy przejazd chodnikiem jest niemożliwy. W kilku miejscach, szczególnie na odcinku od Dworkowej w stronę centrum, przy ADA Puławską i przy sklepie Carrefour, z trudem mija się dwoje ludzi, a na rower nie ma już miejsca.

Opuszczony cmentarz w Kraśniku. Do dziś nagrobki służą za utwardzenie dróg

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d481rmu

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d481rmu
d481rmu