Trwa ładowanie...

Dzień Niepodległości Meksyku w Warszawie

Interesujące slajdowiska, opowieści oraz słuchowisko, meksykańskie jedzenie i napitki, konkursy z nagrodami, tradycyjna meksykańska loteria, piniata, kolorowanki i inne atrakcje!

Dzień Niepodległości Meksyku w Warszawie
d1r4xtb
d1r4xtb

Tacos, michelada, piniata, Święta Śmierć i Matka Boska z Gwadelupy! 15 września świętujemy Dzień Niepodległości Meksyku w... Warszawie! Totutotam oraz Mexico Magico Blog zgromadziły meksykofilskie siły naszego miasta, by pokazać warszawiakom ten przekolorowy kraj! Patronat nad wydarzeniem objęło Wawalove.

Dzień Niepodległości w Meksyku obchodzony jest huczną, pozytywną fiestą, niczym w Polsce sylwester. Wbrew obiegowej opinii, nie obchodzi się go 5 maja. Cinco de Mayo, czyli rocznica bitwy pod Pueblą, jako święto kultury meksykańskiej świętowane jest w Stanach Zjednoczonych. Właściwy Dzień Niepodległości obchodzony jest zaś we wrześniu.

Z tej okazji czekają na Was* interesujące slajdowiska, opowieści oraz słuchowisko, meksykańskie jedzenie i napitki, konkursy z nagrodami, tradycyjna meksykańska loteria, piniata, kolorowanki i inne atrakcje!*

Program:

15:00 - "Jak podróżować po Meksyku z dzieckiem" O ile ciekawiej wygląda Meksyk, gdy towarzyszą ci małe oczy patrzące z niecałego metra wysokości? Usłyszymy między innymi o jedzeniu, bezpieczeństwie w Meksyku i przedsiębiorczości Meksykanów. Dowiemy się też, jak wyleczyć uszy w 48 godzin, kontaktach z meksykańską służbą zdrowia i powrocie do domu biznes klasą. Pokaz slajdów Agaty i Łukasza Jochemczyków.

d1r4xtb

16:00 - "Matka Boska z Gwadelupy, święty przemytników narkotyków i Coca-Cola w kościele. W co wierzą Meksykanie?". Dlaczego meksykańscy gangsterzy tatuują sobie na plecach Matkę Boską z Gwadelupy? Dlaczego miejscowy Janosik stał się świętym przemytników narkotyków? Dlaczego w jednym z kościołów zabija się kurczaki, a do rytuałów używa Coca-Coli? I czy to dobrze, gdy we Wszystkich Świętych dostanie się cukrową czaszkę ze swoim imieniem? Opowiada Ola Synowiec (Totutotam/Mexico Magico Blog).

17:00 - "Święta wyklęta, czyli Santa Muerte". Tej świętej nie uznaje Kościół katolicki, choć przed jej ołtarzami jest więcej kwiatów i ofiar niż w bazylice Matki Bożej z Gwadelupy. Patronka gwałcicieli, handlarzy narkotykami, przemytników, prostytutek, ale również zwykłych ludzi, którzy szukają u niej schronienia. Ponoć ma moc czynienia cudów, a nawet zabijania. Jej wierni zwą ja pieszczotliwie Chudzinką, Panią Cieni, białą dziewczynką lub swoją dziewczynką. Opowiada Sylwia Mróz, która od października będzie korespondentką Polskiego Radia w Meksyku.

18:00 -* Meksykańskie quizy i konkursy oraz tradycyjna meksykańska loteria* (wraz z wprowadzeniem oraz komentarzem). Nagrody w konkursach fundują: Destino Mexico ze swojego sklepmeksykanski.pl , Centrum Studiów Latynoamerykańskich UW, Podróże, Dos Tacos oraz Chmury.

19:00 - Rozbijanie piniaty. Usłyszymy także trochę o jej miejscu w kulturze meksykańskiej oraz zobaczymy zdjęcia najoryginalniejszych piniat. Piniatę podarowało nam Dos Tacos, a słodkie zapełnienie zapewniają Chmury.

d1r4xtb

19:30 - "Maria Sabina - kapłanka świętych grzybów" - słuchowisko oparte na historii Marii Sabiny. W trakcie słuchowiska usłyszymy fragmenty książek na ten temat (Wydawnictwo Okultura).

Przez cały czas trwania wydarzenia (w drugiej sali):

- konkurs na wykonanie najlepszej maski luchadora (z nagrodami)
- kolorowanki oraz quizy meksykańskie (dla dzieci i dla dorosłych)
- meksykański poczęstunek (funduje Dos Tacos)
- mole, czyli ostry czekoladowy sos do kurczaka (serwuje Praga Bistro)
- tradycyjne tacos (serwuje Dos Tacos)
- tradycyjne napitki meksykańskie, m.in. michelada i tequila (serwują Chmury)
- malowanie twarzy meksykańskimi kolorami
- możliwość zakupienia książek wydawnictwa Okultura
- meksykańska muzyka: cumbie oraz narcocorridos

15 września 2013, godz. 15:00 - 20:00
Klubokawiarnia Chmury, ul. 11 listopada 22

wstęp wolny

Więcej informacji, szczegóły oraz konkursy znajdziecie na stronie wydarzenia .

d1r4xtb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1r4xtb