Trwa ładowanie...

Dzień św. Łucji pod Ambasadą Szwecji

Obejrzyj mapping na fasadzie Ambasady Szwecji. Posłuchaj szwedzkiej muzyki świątecznej i posmakuj szwedzkich pierniczków!

Dzień św. Łucji pod Ambasadą Szwecji
d2cxzx0
d2cxzx0

Poczuj magię szwedzkiego Dnia św. Łucji i Świąt Bożego Narodzenia! Obejrzyj mapping na fasadzie Ambasady Szwecji. Posłuchaj szwedzkiej muzyki świątecznej i posmakuj szwedzkich pierniczków!

Wydarzenie odbędzie się jutro, w sobotę 14 grudnia (czyli dzień po Dniu św. Łucji, który jest obchodzony 13 grudnia) pod Ambasadą Szwecji w Warszawie, tuż przy wejściu do Łazienek Królewskich. W godz. 17.00-20.00 na fasadzie zabytkowego budynku ambasady będziemy mogli obejrzeć kilkuminutową prezentację świetlną. Chcemy Wam w ten sposób przybliżyć piękną szwedzką tradycję św. Łucji i wprowadzić w świąteczny nastrój - mówią organizatorzy - Ubierzcie się ciepło i przyjdźcie pod ambasadę!

A skąd wzięła się tradycja św. Łucji?Na długo nim zaczęto obchodzić dzień św. Łucji noc z 12 na 13 grudnia uznawana była za najdłuższą i najciemniejszą w roku. Według podań ludowych była to noc niebezpieczna – zwierzęta przemawiały ludzkim głosem, działały też ponadnaturalne moce. Dla bezpieczeństwa ludzie w ogóle nie kładli się spać.

Przybywająca „ze światłem we włosach” Łucja rozjaśniła tę przerażającą ciemność. Zwyczaj obchodzenia dnia św. Łucji pojawił się najpierw w zachodniej Szwecji, ale szybko stał się popularną i ukochaną przez wszystkich Szwedów tradycją. Obchody święta rozpoczynają się wczesnym rankiem. Orszak św. Łucji odwiedza miejsca pracy i szkoły. Co roku organizowane są także wybory najpiękniejszej Łucji, która przewodzi orszakowi w sztokholmskim Skansenie – najstarszym na świecie muzeum pod gołym niebem.

d2cxzx0

Według innych przekazów tradycja dnia św. Łucji przywędrowała z Włoch. Młoda kobieta o imieniu Łucja wydała pieniądze ze swojego posagu, by nakarmić biednych, co nie spodobało się jej narzeczonemu. W gniewie doniósł on władzom, że Łucja jest chrześcijanką, co w ówczesnym państwie rzymskim było przestępstwem. Dziewczynę skazano na śmierć. Trudno powiedzieć, czy tradycja i włoska święta Łucja mają coś wspólnego. Jedni twierdzą, że łączy je tylko imię, inni, że szwedzka tradycja wywodzi się z włoskiej legendy.

d2cxzx0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2cxzx0