Trwa ładowanie...

"Dziś sędziowie, jutro Ty!" Protest przeciw zmianom w sądownictwie w Warszawie

18 grudnia o godz. 18:00 odbędzie się protest przed Sejmem. Manifestanci sprzeciwiają się ustawie, która dyscyplinuje sędziów za stosowanie prawa Unii Europejskiej.

Share
"Dziś sędziowie, jutro Ty!" Protest przeciw zmianom w sądownictwie w WarszawieŹródło: East News, fot: Grzegorz Banaszak/REPORTER
d1qy3q1
  • Protesty przeciw zmianom w systemie sądownictwa odbędą się w wielu polskich miastach
  • 19 grudnia Sejm zajmie się projektem nowelizacji ustaw o sądach powszechnych oraz o Sądzie Najwyższym
  • Wg zmian, z zawodu mogliby być usuwani sędziowie, którzy podważaliby legalność wyboru sędziów powołanych przez nową KRS

Wśród organizatorów środowych protestów są: Obywatele RP, Amnesty International, Akcja Demokracja, KOD, Front Europejski i FOR. Akcję popierają także stowarzyszenia ze środowiska związanego z sądownictwem: Iustitia, Themis, Lex.

Organizatorzy oceniają: "PIS wypowiada otwartą wojnę niezależnemu sądownictwu! Planuje represje wobec sędziów i prokuratorów włącznie z wydaleniem z zawodu! Otwarcie nakazuje zaniechanie stosowania prawa europejskiego!" - czytamy w komunikacie, który informuje o manifestacjach.

d1qy3q1

Przed gmachem Sejmu w środę przed południem pojawiły się barierki.

Środowa akcja w wielu polskich miastach ma być sprzeciwem wobec "końca trójpodziału władzy". Dyscyplinowanie sędziów nazywane jest także krokiem do wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej.

18 grudnia br. odbędą się protesty przeciw zmianom w sądownictwie "Dziś sędziowie, jutro Ty!" WP.PL
18 grudnia br. odbędą się protesty przeciw zmianom w sądownictwie "Dziś sędziowie, jutro Ty!" Źródło: WP.PL, fot: Google Maps

O protestach informuje również Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Przedstawiciele Fundacji podkreślają, że projekt ustawy, który został złożony w nocy z 12 na 13 grudnia w Sejmie jest niebezpieczny nie tylko dla sędziów, ale i dla obywateli.

d1qy3q1

- Zróbmy wszystko, żeby nie została uchwalona w takim kształcie, w jakim została zaproponowana. Dlatego spotkajmy się tam, gdzie mamy się spotkać - apelował sędzia Arkadiusz Tomczak z Iustitii na konferencji prasowej w siedzibie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka w Warszawie.

Projektem ustawy dyscyplinującej sędziów ma zająć się Komisja Europejska.

Wcześniej informowaliśmy o tym, że są propozycje, dzięki którym możliwe byłoby osiągnięcie kompromisu ws. sądów. Wg środowej "RZ", tymi pomysłami są nowa KRS i dobrowolna weryfikacja sędziów.

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Joanna Mucha zgadza się z Donaldem Tuskiem. Deklaruje: "Chcę być premierem"

d1qy3q1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qy3q1