Trwa ładowanie...

Festiwal najlepszych światowych dokumentów po raz kolejny w Warszawie!

Impreza prezentująca najlepsze filmy dokumentalne z całego świata rozpocznie się w Warszawie 13 maja.

Festiwal najlepszych światowych dokumentów po raz kolejny w Warszawie!
drgxizw
drgxizw

"W podróż dookoła świata i do wewnątrz nas samych" zapraszają widzów organizatorzy 13. festiwalu "Millennium Docs Against Gravity". Impreza prezentująca najlepsze filmy dokumentalne z całego świata rozpocznie się w Warszawie 13 maja. W programie - ponad 120 dokumentów. W jury, które przyzna nagrodę w festiwalowym konkursie głównym, zasiądzie m.in. reżyser Robert Gliński.

- Uczciwie i niebanalnie opowiedzieć o ludzkim losie", to zadanie dokumentalisty - mówił Gliński na wtorkowej konferencji prasowej w stolicy. - To jest ważne, żeby w tych filmach zobaczyć kawałek ludzkiego losu. Żeby opowieść była uczciwa, niebanalna, miała energię. Ale przede wszystkim - ona powinna wywoływać jakąś refleksję w nas. Refleksję bardzo osobistą - o współczesnym świecie, o tym, co się dzieje wokół - podkreślił.

Goście z zagranicy

Festiwalowych gości - twórców i bohaterów filmów - będzie w tym roku 100, wśród nich m.in. ukraiński reżyser Siergiej Łoźnica oraz francuski reżyser i fotograf Yann Arthus-Bertrand.

Do Warszawy przyleci także William Edward Binney, były pracownik amerykańskiej agencji wywiadowczej NSA. W czasach prezydentury George'a W. Busha krytykował on byłych pracodawców, do dziś wypowiada się przeciw polityce gromadzenia danych przez NSA, prezentując własne doświadczenia i poglądy w
zakresie przechwytywania komunikacji amerykańskich obywateli przez rządowe agencje.

drgxizw

Binney jest bohaterem filmu "Dobry Amerykanin" (prod. Austria, 2015, reż. Friedrich Moser), w którym ujawnia fakty dotyczące działań wewnątrz amerykańskiego systemu bezpieczeństwa.

Polskie i zagraniczne produkcje

Projekcje w ramach 13. Millennium Docs Against Gravity będą organizowane w Kinotece oraz w kinach Luna i Iluzjon.

W programie, na który składa się ponad 120 tytułów, są oprócz "Dobrego Amerykanina" m.in.: "Szwedzka teoria miłości" (Szwecja, 2015, reż. Erik Gandini), "Sonita" (Iran, Niemcy, Szwajcaria, 2015, reż. Rokhsareh Ghaem Maghami), "Mallory" (Czechy, 2015, reż. Helena Trestikova), "Człowiek"
(Francja, 2015, reż. Yann Arthus-Bertrand), "Zmiana" (Holandia, Belgia, 2015, reż. Siergiej Łoźnica).

Polskie dokumenty w programie to m.in.: "Nawet nie wiesz jak bardzo cię kocham" w reż. Pawła Łozińskiego, "Don Juan" Jerzego Śladkowskiego, "Jarocin. Po co wolność" Leszka Gnoińskiego i Marka Gajczaka.

drgxizw

Projekcjom towarzyszyć będą spotkania z twórcami i bohaterami filmów oraz debaty. Tematy debat to np.: "Polska teoria miłości. Czy umiemy być blisko?", "Upadek ZSRR i jego konsekwencje" (wśród uczestników reżyser Siergiej Łoźnica oraz rosyjski pisarz Wiktor Jerofiejew), "Ekonomia dzielenia się, dochód podstawowy - utopia czy przyszłość?" (wśród uczestników Adrian Zandberg), "Demokracja energetyczna: wizja versus rzeczywistość".

Oprawa muzyczna

Wydarzeniami muzycznymi w festiwalowym programie będą (w Cafe Kulturalna w PKiN) np. koncert "Moskwa gra Jarocin" (wystąpią m.in. Dariusz "Maleo" Malejonek i Tomasz "Budzy" Budzyński) i występ pochodzącego z Mali zespołu Songhoy Blues.

Na festiwalu pokazany ma być dokument o Songhoy Blues i innych muzykach z Mali, pt. "Grajmy dopóki nas nie zabiją".

  1. edycja "Millennium Docs Against Gravity" potrwa w Warszawie do 22 maja. Informacje o programie dostępne są * TUTAJ*. Festiwal ma być organizowany także we Wrocławiu, w Gdyni i Bydgoszczy.
drgxizw

Źródło: (PAP)

drgxizw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
drgxizw