Trwa ładowanie...

Festiwal Skrzyżowanie Kultur. Znamy program

"Opowiemy o duchowym bogactwie kulturowym Wschodu i nieprzemijalności wielowiekowej tradycji, która do dziś jest inspiracją dla artystów na całym świecie".

Festiwal Skrzyżowanie Kultur. Znamy program
d3cscjy
d3cscjy

Kilkudziesięciu muzyków i wokalistów z najodleglejszych zakątków świata przeniesie publiczność do koreańskich świątyń, w klimat tadżyckich misteriów i w sam środek mistycznych obrządków Pakistanu. W energetyczny trans wprowadzi kultowy nigeryjski afrobeat. Już we wrześniu odbędzie się jedenasta edycja Skrzyżowania Kultur, jednego z największych w Europie festiwali poświęconych muzyce etno.

- Opowiemy o duchowym bogactwie kulturowym Wschodu i nieprzemijalności wielowiekowej tradycji, która do dziś jest inspiracją dla artystów na całym świecie. Przedstawimy także muzyczne symbole afrykańskiego ruchu społecznego, walczącego o prawa człowieka. Zapraszamy wszystkich w niezwykłą podróż do źródeł muzycznego dziedzictwa - mówi Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady.

Jednym z największych wydarzeń festiwalu będzie koncert nigeryjskiego zespołu Egypt 80 z Seunem Kutim, spadkobiercą spuścizny legendarnego ojca Feli Kutiego, twórcy afrobeatu i obrońcy praw człowieka. Seun Kuti zagra utwory z najnowszego albumu „A Long Way To The Beginning”, na którym łączy tradycyjny afrobeat z elemantami jazzu i funku. Kolejny afrykański akcent to Noura Mint Seymali, znakomita artystka z Mauretanii, która gra na ardinie, dziewięciostrunowej harfie, instrumencie przeznaczonym tylko dla kobiet.

d3cscjy

Tegoroczna edycja festiwalu to jedyna okazja, by z bliska przyjrzeć się niezwykłej kulturze, która w niezmienionej formie po dziś dzień obecna jest w religijnych obrzędach Dalekiego Wschodu. Odwiedzimy góry Pamir w Tadżykistanie, Pakistan, Koreę Południową, Iran i Kurdystan. Instrumentaliści, którzy uchylą nam rąbka tajemnicy azjatyckich świątyń to prawdziwi wirtuozi - trudną starożytną sztukę wokalną i muzyczną opanowali do perfekcji. W tym roku szczególnie istotny podczas koncertów będzie ich duchowy wymiar – usłyszymy wersy sufickich poetów, słowa pieśni i modlitw, które wśród tamtejszych ludów są otoczone kultem. Przez kilka dni będziemy więc świadkami autentycznych, spirytualnych ceremonii.

Wraz z zespołem Baraji zgłębimy sens szamanistycznych obrzędów Korei Południowej. Inna koreańska grupa Geomungo Factory zaprezentuje połączenie tradycyjnego brzmienia cytry z nowoczesnymi aranżacjami. Wystąpi też słynna grupa Noreum Machi, specjalizująca się w koreańskiej sztuce perkusyjnej, nazywanej Samul-nori.

Gościem festiwalu będzie legendarny pieśniarz Sain Zahoor z Pakistanu, zdobywca BBC World Music Award, który zaprezentuje uliczną formę qawwali, modlitwy charakteryzującej mistyczną odmianę islamu. W melancholijny świat starożytnej Persji wprowadzi publiczność mistrz tamtejszej sztuki wokalnej Alireza Ghorbani. Młody artysta o niezwykłej skali głosowej jest jednym z najbardziej utalentowanych pieśniarzy Iranu. Kolejna irańska gwiazda to Kayhan Kalhor, wirtuoz gry na kemancze i zdobywca trzech nagród Grammy. W Warszawie wystąpi z Alim Bahrami Fardem, mistrzem gry na 96-strunowym dulcimerze.

Tradycyjne utwory kurdyjskie zaśpiewa Şivan Perwer, autor 25 albumów, który o wolności dla ludu kurdyjskiego śpiewał z takimi sławami jak Sting czy Peter Gabriel. Unikatowy koncert da zespół Badakhashan Ensamble, pochodzący z odległego i trudno dostępnego rejonu Tadżykistanu w górach Palmir, gdzie od wieków kultywuje się niepowtarzalną tradycję folklorystyczną.

d3cscjy

Wydarzenia dodatkowe

Sounds Like Poland – w tym roku odbędzie się już trzecia edycja dnia poświęcona polskiej muzyce etnicznej. Wstęp na koncerty tego dnia jest wolny. Niespodzianką będzie też dzień Kolektyw Europa, podczas którego zagrają muzycy krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Festiwal Skrzyżowanie Kultur przygotował też wyjątkowy koncert dla dzieci Mądrość afrykańskich griotów. Koncert będzie poświęcony tradycji griotów, czyli opowiadaczy, muzyków, bardów, którzy odgrywają bardzo ważną rolę w społecznościach Afryki Zachodniej. Baśnie i opowieści Afryki zostaną zaprezentowane przy akompaniamencie braci Dembele z Burkina Faso oraz Amadou Foli z Senegalu.

Wszystkich pasjonatów azjatyckiej sztuki tańca, ciekawych niestandardowych sposobów pracy nad ciałem i wielbicieli tradycyjnej muzyki odległych rejonów świata zapraszamy na cykl warsztatów z niezwykłymi artystami. Warsztaty będą prowadzone przez mistrzów rozmaitych instrumentów, śpiewu, tańca czy ekspresji scenicznej. Zapisy wystartują 24.08.

Program Festiwalu:

21.09 (poniedziałek), godz. 19.00 / Ogród perski
Kayhan Kalhor & Ali Bahrami Fard (Iran)
Alireza Ghorbani (Iran)

d3cscjy

22.09 (wtorek), godz. 19.00 / Kolektyw Europa
HulyaiHorod (Ukraina)
Ethno-Trio Troitsa (Białoruś)
Nasta Niakrasava (Białoruś)
R.U.T.A. (Polska)
Koçani Orkestar (Macedonia)

23.09 (środa), godz. 18.30
Sounds Like Poland

24.09 (czwartek), godz. 19.00 / Awangarda i tradycja
Geomungo Factory (Korea Południowa)
Şivan Perwer (Turcja)

25.09 (piątek), godz. 19.00 / Mistyka źródeł
Badakhshan Ensemble (Tadżykistan)
Sain Zahoor (Pakistan)

d3cscjy

26.09 (sobota)
godz. 17.00 / Tajemnice rytuału
Baraji (Korea Południowa)
godz. 20.30 / Trans afrobeatu
Seun Kuti & Egypt 80 (Nigeria)

27.09 (niedziela)
godz. 11.00 / Mądrości afrykańskich griotów
godz. 19.00 / Szamani i grioci
Noreum Machi (Korea Południowa)
Noura Mint Seymali (Mauretania)

d3cscjy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3cscjy