Trwa ładowanie...
d20q8dk

GIS ostrzega: ta kiełbasa śląska zawiera groźną bakterię. Zobacz jaka

W jednej z dostępnych na rynku kiełbas śląskich wykryto obecność bakterii Listeria monocytogenes – poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Nawet 30 proc. zakażeń tą bakterią kończy się śmiercią.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
GIS zaleca niespożywanie kiełbasy, zwłaszcza na surowo.
GIS zaleca niespożywanie kiełbasy, zwłaszcza na surowo. (123RF)
d20q8dk

GIS wykrył bakterię w kiełbasie śląskiej z szynki ekstra produkowanej w zakładach mięsnych Olewnik-bis. Na co więc trzeba zwrócić uwagę, kiedy weźmiemy do ręki etykietę? Partia produkcyjna, w której wykryto bakterię to 04128, weterynaryjny numer identyfikacyjny to 14190303. Termin przydatności do spożycia: 15.07.2018.

"Zgodnie z przepisami prawa żywnościowego Zakłady Mięsne „OLEWNIK-BIS” Sp. z o.o. poinformowały konsumentów o wycofaniu produktu i możliwości jego zwrotu do miejsca zakupu” – czytamy w komunikacie.

"W trosce o bezpieczeństwo zdrowotne naszych konsumentów zdecydowaliśmy o wycofaniu produktu z rynku z powodu zagrożenia bezpieczeństwa zdrowotnego" - napisał w oświadczeniu producent kiełbasy Olewnik-Bis.

d20q8dk

Firma apeluje do klientów, którzy weszli w posiadanie feralnej partii, o zwroty lub kontakt pod specjalnym numerem telefonu. "Jeśli zakupiliście Państwo ten produkt o numerze partii podanym wyżej, prosimy o zwrócenie go do placówki, w której został zakupiony lub kontakt z naszą firmą pod numer telefonu +24 267 46 00.” - czytamy. "Dziękujemy za Państwa wyrozumiałość w tej ważnej sprawie i przepraszamy za spowodowane niedogodności" - pisze Olewnik-Bis na końcu listu.

GIS zaleca niespożywanie kiełbasy, zwłaszcza na surowo.

Za oceanem zakażenia tą bakterią powodują więcej zgonów niż salmonella. U ludzi Listeria monocytogenes powoduje listeriozę. Jest to choroba zakaźna, której objawy u dorosłych są podobne do grypy. Poza tym powoduje ona wymioty i biegunkę, oraz może spowodować zapalenie opon mózgowych.

Szczególnie niebezpieczna jest dla kobiet. Jeśli chorująca jest w ciąży, to może ona poronić. Możliwe są także wady rozwojowe płodu. W niektórych wypadkach listerioza odpowiada za niepłodność.

d20q8dk

Dłuższy skład, gorsza kiełbasa

To właśnie powikłania są najgroźniejsze w zakażeniach Listeria monocytogenes. Przy zapaleniu opon mózgowych śmiertelność może sięgać nawet 70 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d20q8dk

Podziel się opinią

Share
d20q8dk
d20q8dk