Trwa ładowanie...

Grochów wybrał swój hymn. Znamy tekst

Wkrótce premiera. Czy piosenka stanie się hitem dzielnicy?
Share
Grochów wybrał swój hymn. Znamy tekst
d2ks3ko

24 października w nowej siedzibie Klubokawiarni Kicia Kocia będziemy mogli usłyszeć premierowe wykonanie Hymnu dla Grochowa. Tekst utworu, wyłoniony w otwartym konkursie, napisała Beata Łubczonek (znana też jako Teściowa Śpiewa), muzykę opracował młody warszawski kompozytor Jakub Szafrański. Śpiewać będą go mogli wszyscy Grochowiacy.

- Stało się! Po blisko 3 miesiącach mamy Hymn! Planujemy huczną imprezę, gdzie nie tylko premierowo Chór Grochów wykona Hymn, ale również przeprowadzimy warsztaty wokalne, podczas których jednocześnie będziemy uczyć i rozpowszechniać nowy grochowski utwór. Oprócz występu Chóru, czas umilać będą także inni artyści powiązani z Grochowem i szerzej z samą Warszawą, m.in. Folklor Miejski oraz Kapela Karuzela. Wszystkich serdecznie zapraszamy do Kici Koci – mówi Dorota Braziewicz, koordynatorka akcji Hymn dla Grochowa.

O zwycięstwie zdecydowały dwa głosy

Walka w konkursie była bardzo zacięta. Do pierwszego etapu wpłynęło aż 37 tekstów. Z nich jurorzy wyłonili finałową czwórkę, na którą głosowali mieszkańcy Grochowa. Na tekst Beaty Łubczonek głosowało 160 osób, a drugie miejsce zajął tekst Marcina Krzysztofa Roszkowskiego ze... 158 głosami. Na 3 i 4 miejscu znalazły się natomiast teksty (jak się później okazało) jednego autora - Rajmunda Sznabela.

d2ks3ko

- Jestem szczerze zaskoczona, bo myślałam, że wygra tekst nr.3, autorstwa Marcina Krzysztofa Roszkowskiego. Sama na niego głosowałam! To dla mnie wielki zaszczyt – wyznaje zwyciężczyni konkursu, Beata Łubczonek.

Po rozstrzygnięciu konkursu, we wrześniu do pracy zabrał się kompozytor. Muzykę Jakuba Szafrańskiego można usłyszeć na terenie całego kraju podczas licznych festiwali i konkursów. Jego pasją i specjalnością jest chóralistyka w wielu postaciach. Jako chórzysta występował w profesjonalnych, uniwersyteckich i amatorskich zespołach. W 2012 r. był jednym z założycieli Męskiego Zespołu Wokalnego Foyer, którego do dziś jest kierownikiem. W kwietniu 2013 r. na podstawie rękopisów zgromadzonych w BUW zrekonstruował Missa pro defunctis J. A. Maklakiewicza, a następnie poprowadził powojenne prawykonanie tego utworu. Od 2015 r. jest asystentem dyrygenta Chóru Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Efekty jego pracy, a także pracy dyrygentki Chóru „Grochów” – Mai Sadłowskiej, która przygotuje zespół do występu, będzie można (po raz pierwszy) zobaczyć i usłyszeć właśnie w Klubokawiarni Kicia Kocia (przy al. Stanów Zjednoczonych 68), 24 października. Poniżej tekst hymnu.

Hymn dla Grochowa

1. Na prawym brzegu Wisły
nikt nie klęczy na grochu
mało tu stali, szkła i betonu,
ale za to jest Grochów
Czas tu jakby wolniej płynie
i więcej znaczą słowa
jak masz zakochać się w Warszawie
gdy nie pokochasz Grochowa?

d2ks3ko

Refren:
Bo gdzie tak klawe są chłopaki i dziewczyny
gdzie ptak najpiękniej ci zaśpiewa wśród olszyny
gdzie tak odpoczniesz, gdzie zapomnisz swoje troski
jeśli nie tutaj rodaku grochowski

I choćbyś błądził gdzieś daleko długie lata
to przecież wrócisz tutaj nawet z końca świata
choć nie wypowie uczuć twych wiązana mowa
to sercem czujesz, że należysz do Grochowa

2. Nie walczą tutaj z wiatrakami
miejscowe Don Kichoty
bo od Szembeka jadą z siatkami
z towarem za parę złotych
I choć czasami życie doskwiera
pociągiem chce się uciekać
to przecież duszę masz kirasjera
co z walką nie będzie zwlekać

3. Powie ci o tym pszczoła zaspana
i każda kocia kicia
że na Grochoskie musisz przyjechać
jeżeli chcesz mieć coś z życia
Tutaj kultura, morowa zabawa
i nikt nie stroi tu fochów
jeśli chcesz poczuć co to Warszawa
musisz przyjechać na Grochów

d2ks3ko

Przeczytajcie też: Przegląd Kina Prawniczego po raz czwarty w Warszawie

d2ks3ko

Podziel się opinią

Share
d2ks3ko
d2ks3ko