Trwa ładowanie...
d3y178m

Grochów wybrał swój hymn. Znamy tekst

Wkrótce premiera. Czy piosenka stanie się hitem dzielnicy?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Grochów wybrał swój hymn. Znamy tekst
d3y178m

24 października w nowej siedzibie Klubokawiarni Kicia Kocia będziemy mogli usłyszeć premierowe wykonanie Hymnu dla Grochowa. Tekst utworu, wyłoniony w otwartym konkursie, napisała Beata Łubczonek (znana też jako Teściowa Śpiewa), muzykę opracował młody warszawski kompozytor Jakub Szafrański. Śpiewać będą go mogli wszyscy Grochowiacy.

- Stało się! Po blisko 3 miesiącach mamy Hymn! Planujemy huczną imprezę, gdzie nie tylko premierowo Chór Grochów wykona Hymn, ale również przeprowadzimy warsztaty wokalne, podczas których jednocześnie będziemy uczyć i rozpowszechniać nowy grochowski utwór. Oprócz występu Chóru, czas umilać będą także inni artyści powiązani z Grochowem i szerzej z samą Warszawą, m.in. Folklor Miejski oraz Kapela Karuzela. Wszystkich serdecznie zapraszamy do Kici Koci – mówi Dorota Braziewicz, koordynatorka akcji Hymn dla Grochowa.

O zwycięstwie zdecydowały dwa głosy

d3y178m

Walka w konkursie była bardzo zacięta. Do pierwszego etapu wpłynęło aż 37 tekstów. Z nich jurorzy wyłonili finałową czwórkę, na którą głosowali mieszkańcy Grochowa. Na tekst Beaty Łubczonek głosowało 160 osób, a drugie miejsce zajął tekst Marcina Krzysztofa Roszkowskiego ze... 158 głosami. Na 3 i 4 miejscu znalazły się natomiast teksty (jak się później okazało) jednego autora - Rajmunda Sznabela.

- Jestem szczerze zaskoczona, bo myślałam, że wygra tekst nr.3, autorstwa Marcina Krzysztofa Roszkowskiego. Sama na niego głosowałam! To dla mnie wielki zaszczyt – wyznaje zwyciężczyni konkursu, Beata Łubczonek.

Po rozstrzygnięciu konkursu, we wrześniu do pracy zabrał się kompozytor. Muzykę Jakuba Szafrańskiego można usłyszeć na terenie całego kraju podczas licznych festiwali i konkursów. Jego pasją i specjalnością jest chóralistyka w wielu postaciach. Jako chórzysta występował w profesjonalnych, uniwersyteckich i amatorskich zespołach. W 2012 r. był jednym z założycieli Męskiego Zespołu Wokalnego Foyer, którego do dziś jest kierownikiem. W kwietniu 2013 r. na podstawie rękopisów zgromadzonych w BUW zrekonstruował Missa pro defunctis J. A. Maklakiewicza, a następnie poprowadził powojenne prawykonanie tego utworu. Od 2015 r. jest asystentem dyrygenta Chóru Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Efekty jego pracy, a także pracy dyrygentki Chóru „Grochów” – Mai Sadłowskiej, która przygotuje zespół do występu, będzie można (po raz pierwszy) zobaczyć i usłyszeć właśnie w Klubokawiarni Kicia Kocia (przy al. Stanów Zjednoczonych 68), 24 października. Poniżej tekst hymnu.

d3y178m

Hymn dla Grochowa

1. Na prawym brzegu Wisły
nikt nie klęczy na grochu
mało tu stali, szkła i betonu,
ale za to jest Grochów
Czas tu jakby wolniej płynie
i więcej znaczą słowa
jak masz zakochać się w Warszawie
gdy nie pokochasz Grochowa?

Refren:
Bo gdzie tak klawe są chłopaki i dziewczyny
gdzie ptak najpiękniej ci zaśpiewa wśród olszyny
gdzie tak odpoczniesz, gdzie zapomnisz swoje troski
jeśli nie tutaj rodaku grochowski

I choćbyś błądził gdzieś daleko długie lata
to przecież wrócisz tutaj nawet z końca świata
choć nie wypowie uczuć twych wiązana mowa
to sercem czujesz, że należysz do Grochowa

d3y178m

2. Nie walczą tutaj z wiatrakami
miejscowe Don Kichoty
bo od Szembeka jadą z siatkami
z towarem za parę złotych
I choć czasami życie doskwiera
pociągiem chce się uciekać
to przecież duszę masz kirasjera
co z walką nie będzie zwlekać

3. Powie ci o tym pszczoła zaspana
i każda kocia kicia
że na Grochoskie musisz przyjechać
jeżeli chcesz mieć coś z życia
Tutaj kultura, morowa zabawa
i nikt nie stroi tu fochów
jeśli chcesz poczuć co to Warszawa
musisz przyjechać na Grochów

Przeczytajcie też: Przegląd Kina Prawniczego po raz czwarty w Warszawie

d3y178m

Podziel się opinią

Share
d3y178m
d3y178m